duża fotografia filmu Żona czy mąż?
Miniatura plakatu filmu Żona czy mąż?

Żona czy mąż?

Moglie e marit

2017 | Włochy | Komedia | 100 min

Małżeńskie vice versa

Ewa Balana | 26-02-2018
Simone Godano debiutuje na wielkim ekranie komedią, której fabuła bazuje na znanym, ogranym i cieszącym się powodzeniem motywie – zamianie dwóch osób ciałami. Wiele powstało filmów opartych na tym dość prostym pomyśle, w większości udanych. Temat wdzięczny to i zabawny, bo wiele może się ciekawego wydarzyć, kiedy bohaterowie stają się nagle kimś innym. Tym razem to pewne urządzenie o nazwie Charlie jest sprawcą całego zamieszania.

Andrea Rossini jest utalentowanym neurochirurgiem, trochę w typie szalonego naukowca. Prowadzi badania nad aparaturą, która umożliwi odczytywanie myśli i udoskonali komunikację interpersonalną. W wyniku nieudanego eksperymentu on i jego żona — Sofia, ambitna prezenterka telewizyjna, zamieniają się umysłami i społecznymi rolami. A dotąd nie było im łatwo wzajemnie się porozumieć i zrozumieć. Małżonkowie zaliczyli już pierwszą sesję u terapeuty, bo w powietrzu wisi rozwód. Niespodziewana zamiana ról sprawi, że będą się musieli poczuć i odnaleźć w skórze swojej drugiej połówki, poznać szczegóły dotyczące jej codziennego życia, profesji, a nawet wspomnień. Czy eksperyment uda się odwrócić? Jak wpłynie on na sympatyczną parę małżonków?

„Żona czy mąż?” to nie jest typowa komedia romantyczna, chociaż opowiada o miłości i związku kobiety i mężczyzny. Przepełniona gagami, humorem sytuacyjnym i lekkim, wesołym klimatem koncentruje się na kryzysie małżeńskim wywołanym brakiem komunikacji, wzajemnego zrozumienia, codzienną rutyną, w której na pierwszym planie są kariera, obowiązki zawodowe i rodzicielskie ambitnej pary.

Pomijając fakt, że urządzenie Charlie wygląda dość prymitywnie, sam pomysł jego użycia, awarii i zamienienia się małżonków umysłami, jest dość oryginalny. Pierwsze sceny zamiany rażą trochę sztucznością. Zdecydowanie lepiej nowe wcielenie wychodzi Kasi Smutniak, bo jej ekranowy partner początkowo gra bardzo histerycznie i stereotypowo. W miarę rozwoju akcji jego kreacja nie wygląda już tak sztucznie, ale to znowu aktorka gra mocno stereotypami (m.in. sposób poruszania się). Jednak to ona bardziej przekonuje, że nie czuje się dobrze w swojej skórze. Jako duet sprawdzają się na ekranie dobrze i nie można odmówić obydwu postaciom swoistego uroku.

Zdjęcia nakręcono na dość sporych zbliżeniach i w większości w pomieszczeniach, przez co udało się stworzyć kameralną atmosferę życia pary, ich prywatny świat.

Tempo akcji jest dobre, żywe. Ilustruje je pierwszorzędna, wpadająca w ucho, dostosowana do dynamiki filmu ścieżka dźwiękowa, której autorem jest Andrea Farri.

Nieco gorzej rzecz się ma ze scenariuszem. Widoczna jest w filmie rozterka twórców, którzy nie bardzo mają pomysł na to, w którym kierunku powinna pójść akcja. Pojawia się pewna zmiana konwencji. Fabuła zmienia nieco tor i ewoluuje w kierunku buddy movie, żywo nawiązując do „Switch: Trudno być kobietą” w reżyserii Blake’a Edwardsa z 1991 r. Uwięziony w ciele Sofii Andrea przeprowadza się czasowo do przyjaciela. Ten zmuszony jest na dodatek do pomagania mu w rozwiązywaniu fizjologicznych problemów związanych z kobiecością. Ta zmiana jest kompletnie nieudana. Nie wnosi to niczego nowego, ekscytującego do akcji filmu, a jedynie przypomina, że jest to kolejna klisza.
Scenariusz sprawia wrażenie coraz bardziej banalnego. Inna sprawa, że są w nim liczne niejasności i niedociągnięcia. Nie wiadomo np. dlaczego Andrea w ciele Sofii zaczyna się nosić bardziej po męsku, a Sofia w ciele Andrei nie. Wygląda na to, że pierwiastek męski jest silniejszy, a miało chyba chodzić o wypracowanie jakiejś równowagi w tym związku. Poza tym kilka drobnych wątków pojawia się i znika niezauważenie, bez wpływu na akcję filmu.

Ogólnie „Żona czy mąż?” to niezła, ciepła, włoska komedia. Jest w tym filmie specyficzny humor, w którym zabrzmią i satyra na współczesne media i naturę związków oraz żarty ze stereotypów dotyczących płci. W sumie jest to taki odgrzewany kotlet, ale to danie kuchni włoskiej, z dobrym sosem i nawet smaczne.
Reżyseria
Dystrybutor
Spectator
Premiera
16-02-2018 (Polska)
12-04-2017 (Świat)
3,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
Marta Suchocka