Miniatura plakatu osoby Jan A.P. Kaczmarek

Jan A.P. Kaczmarek

Data urodzenia: 29-04-1953

Miejsce urodzenia: Konin, Polska

biografia

Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów muzyki filmowej, laureat Oskara.

Karierę rozpoczął komponując muzykę do spektakli awangardowego, zaangażowanego politycznie Teatru Ósmego Dnia, a później dla stworzonej przez siebie Orkiestry Ósmego Dnia. Po odbyciu tournee po całej Europie, w 1982 roku wyjechał w podobnym celu do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1989 roku, po latach sukcesów, zdecydował się osiąść na stałe. To właśnie w USA nagrał swój debiutancki album „Music For The End” (1982). Jednocześnie, od początku lat 80-tych tworzył muzykę do filmów (m.in. debiut, jeśli chodzi o muzykę filmową: „Cień” Andrzeja Domalika, filmy Andrzeja Konica).

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych współpracował z czołowymi teatrami w Stanach Zjednoczonych. W 1992 roku otrzymał od nowojorskich krytyków nagrodę za najlepszą muzykę teatralną do spektaklu „Tis Pitty She’s a Whore”. 

Swoje umiejętności kompozytorskie rozwinął jednak w pełni jako twórca muzyki filmowej. Współpracował przy takich filmach, jak: „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza (Orzeł dla Najlepszej Muzyki 2002), „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego, „Niewierna” Adriana Lyne’a, filmy Agnieszki Holland: „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud”, debiut reżyserski Andrzeja Seweryna „Kto nigdy nie żył”, film Magdaleny Łazarkiewicz „Białe małżeństwo”, „Boże skrawki” Jurka Bogajewicza i wiele innych.

Jego największym sukcesem jest niewątpliwie ścieżka dźwiękowa do filmu „Marzyciel” Marka Forstera z Johnnym Deppem w roli głównej. Kompozytor otrzymał za muzykę do tego filmu nagrodę Oskara oraz nominację do Zlotego Globu i nagrody BAFTA.

W swoim dorobku ma także reżyserię trzech produkcji multimedialnych: „Waiting for Halley’s Comet”, „One Man Symphony” i „Wieża Babel”. W 1993 roku pojawił się w epizodycznej roli, jako ksiądz w filmie Jurka Bogajewicza „Trzy serca” z Williamem Baldwinem w jednej z głównych ról.

Kaczmarek jest inicjatorem powołania fundacji Rozbitek, która działa na terenie zespołu pałacowo-parkowego Rozbitek (60 km od Poznania). Zamierzeniem fundacji jest prowadzenie, we współpracy z Instytutem Sundance, różnych projektów edukacyjnych dla utalentowanych scenarzystów, reżyserów, kompozytorów, a także umożliwienie realizacji produkcji filmowych, teatralnych i muzycznych.

Artysta mieszka i tworzy w Los Angeles. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

5,0
Ocena osoby
głosów: 1
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Duster
Przemo