Miniatura plakatu osoby Clint Eastwood

Clint Eastwood

Data urodzenia: 31-05-1930

Miejsce urodzenia: San Francisco, USA

biografia

Ten wysoki aktor o łagodnym głosie, ale szorstkiej powierzchowności, osiągnąwszy status ikony i żywej legendy kina, z sukcesem zajął się reżyserią i produkcją filmów. Zaczynał jako odtwórca ról kowbojów w telewizyjnych westernach, by zostać gwiazdą numer jeden, a potem zyskać uznanie krytyków, stając po drugiej stronie kamery. Jego kampania produkcyjna Melpaso finansuje zarówno dzieła z głównego nurtu, jak i bardziej ambitne, osobiste przedsięwzięcia. Eastwood woli być niezależny od hollywoodzkiego establishmentu, bo, jak sam mówi, jest w nim buntownik, który nie znosi podążania za trendami i imitacji.

Eastwood dorastał w Kalifornii w czasach Wielkiego Kryzysu. Jego rodzice byli wędrownymi robotnikami. Po ukończeniu szkoły średniej pracował jako drwal w Oregonie, grał na pianinie w podrzędnych knajpach i był instruktorem pływania w amerykańskiej armii. Potem studiował w Los Angeles City College, by następnie podjąć pracę w wytwórni Universal. Swoją pierwszą rolę dostał we "Franku marynarzu w 1955 roku. Po kolejnych mało obiecujących występach w filmach klasy B, takich jak "Zemsta potwora", przeniósł się do Nowego Jorku. Tam zdobył wreszcie popularność dzięki serialowi "Rawhide".

Z czasem Eastwoodowi udało się wypracować minimalistyczny styl gry, łączący wrażliwość ze zrozumieniem dla bohaterów, których grał. Najpierw doceniła go Europa, gdzie wystąpił w trylogii popularnych spaghetti westernów Sergia Leone. Jako lakoniczny Człowiek Bez Imienia Eastwood ucieleśniał archetyp brutalnego Amerykanina, którego filozofia brzmiała "albo się bogacisz albo giniesz". Zrealizowane w latach 60. "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej" oraz "Dobry, zły, i brzydki" stały się klasyką rewizjonistycznych westernów i uczyniły z aktora światową gwiazdę. W 1968 roku wrócił do Ameryki, gdzie westernem "Blef Coogana" rozpoczął owocną współpracę z reżyserem Donem Siegelem.

Drugim słynnym wcieleniem Eastwooda był inspektor Harry Callahan z filmu Siegela "Brudny Harry" z 1971 roku, któremu z większą łatwością przychodziło zastrzelenie podejrzanego niż przesłuchanie go. Film ten wytyczył nowe ścieżki dla kryminałów – odtąd policjanci, mimo, że brutalni, zawsze stali po stronie dobra, naginając nierzadko prawo. Callahan powrócił na ekrany jeszcze kilkakrotnie: w "Sile magnum", "Strażniku prawa", "Nagłym zderzeniu" i "Puli śmierci". Aktor nie chcąc ograniczać się do ról twardzieli, zagrał też w komediach, takich jak "Każdy sposób jest dobry", czy "Jak tylko potrafisz". Lubił też ryzykować, portretując udręczonych mężczyzn o intensywnym życiu wewnętrznym, ale małą zdolnością do komunikacji. Apogeum w tej dziedzinie osiągnął w reżyserskim debiucie "Bird" z 1988 roku, inspirowanym biografią muzyka jazzowego Charliego Parkera, którego zagrał Forest Whitaker. Po latach Eastwood mógł się już cieszyć artystyczną kontrolą nad swoimi projektami, co zaowocowało westernami „Mściciel” i "Niesamowity jeździec" oraz filmami policyjnymi "Nagłe zderzenie" i "Lina".

Lata 80. nie były dla niego szczególnie szczęśliwe: "Pula śmierci" nie była już sukcesem, tak samo jak "Żółtodziób" oraz "Biały myśliwy, czarne serce". Eastwood wrócił jednak na szczyt w 1992 roku antywesternem "Bez przebaczenia", za który otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera i filmu. Ta moralizująca opowieść o ranach na ludzkiej duszy, będących skutkiem zabijania, była jednocześnie ironicznym i sentymentalnym spojrzeniem aktora na jego wcześniejsze wcielenia jako człowieka z bronią. W ślad za uznaniem krytyków poszedł także zysk w wysokości ponad 100 milionów dolarów. Także kolejny film Eastwooda, polityczny thriller "Na linii ognia", w którym zagrał agenta służb specjalnych tropiącego genialnego zabójcę (Johna Malkovicha), był komercyjnym sukcesem. W 1993 roku wyreżyserował "Doskonały świat", gdzie wcielił się w doświadczonego policjanta na tropie groźnego przestępcy (Kevina Costnera), uciekającego z siedmioletnim chłopcem jako zakładnikiem. Jego następny film, "Co się wydarzyło w Madison County", został pochwalony nawet przez najsurowszych krytyków. Eastwoodowi udało się nakręcić dojrzały film o późnej miłości i namiętności, w którym zagrał obok Meryl Streep.

Wraz z thrillerem "Władza absolutna" z 1997 roku Eastwood zaczął dotykać kwestii starzenia się swoich bohaterów. Sportretował złodzieja, który chce dokonać ostatniego skoku przed pójściem na emeryturę, ale staje się świadkiem morderstwa, w które zamieszany jest prezydent Stanów Zjednoczonych. Podobne postacie zagrał później w "Prawdziwej zbrodni" i "Kosmicznych kowbojach" – zmieniły się tylko ich profesje. Po nakręceniu thrillera "Krwawa profesja" Eastwood ponownie zaskoczył widzów – tym razem adaptacją kryminału "Rzeka tajemnic" Dennisa Lehane’a. Sean Penn, Tim Robbins i Kevin Bacon zagrali przyjaciół, których łączą tragiczne wydarzenia z przeszłości, a których skutki powracają do nich po latach. Film dostał sześć nominacji do Oscara, w tym za najlepszą reżyserię. Jeszcze większym sukcesem okazał się dramat z 2004 roku "Za wszelką cenę" z Hilary Swank jako dziewczyną zdeterminowaną, by zostać bokserką pod okiem Frankiego Dunna, granego przez Eastwooda. Film rozpoczynający się jako film bokserski staje się opowieścią o moralnych wyborach, nie dającej spokoju przeszłości i odkupieniu. Eastwood dostał Oscara za najlepszy film i dla najlepszego reżysera.

W 2006 roku Eastwood podjął się realizacji dwuczęściowego projektu, opowiadającego o bitwie o Iwo Jimę. "Sztandar chwały", który pokazywał ją z punktu widzenia Amerykanów, zdobył dwie nominacje do Oscara. To jednak "Listy z Iwo Jimy", w których oglądamy Japończyków broniących wyspy, otrzymały cztery nominacje, w tym w najważniejszych kategoriach: najlepszy film i reżyser.

Eastwood jest jednym z trzech żyjących reżyserów, którzy dostali dwa Oscary za najlepszy film; pozostali to Milos Forman i Francis Ford Coppola.

W 1997 roku otrzymał w Paryżu honorowego Cezara za swoje dokonania, a w 2000 roku za to samo Złotego Lwa w Wenecji.

Do jego ulubionych filmów należy "Sierżant York" i "Rydwany ognia", a do aktorów - Gary Cooper, Humphrey Bogart, Robert Mitchum i James Stewart.

Artysta był dwa razy żonaty: z Maggie Johnson i obecnie z Diną Eastwood. Związany był również z Frances Fisher, Jacelyn Reeves, Roxanne Tunis i Sondrą Locke. Z tych związków ma siedmioro dzieci.

5,3
Ocena osoby
głosów: 30
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Duster
arcio
mientus