Miniatura plakatu osoby Quentin Tarantino

Quentin Tarantino

Data urodzenia: 27-03-1963

Miejsce urodzenia: Knoxville, USA

biografia

Enfant terrible amerykańskiego kina, doprowadzający do perfekcji sztukę filmowej narracji. W ostatniej dekadzie XX wieku zrealizował zaledwie trzy pełnometrażowe filmy, ale to dzięki niemu kino niezależne święci tak wielkie sukcesy.

Matka nadała mu imię wywiedzione od postaci pół-Indianina Quinta, granego przez Burta Reynoldsa w serialu "Strzały w Dodge City". W młodości Tarantino zafascynowany był postacią przestępcy Ordella Robbiego z powieści Elmore'a Leonarda "Rum Punch". Aby zarobić na własne utrzymanie, jako szesnastolatek pracował w kinie pornograficznym, a następnie w wypożyczalni kaset wideo. Spędzał wiele godzin na oglądaniu krwawych filmów klasy B. W tym czasie zaczął pisać scenariusze. Jeden z nich, zatytułowany "Wściekłe psy", trafił na biurko producenta Lawrence'a Bendera. Tarantino i zafascynowany scenariuszem Harvey Keitel szybko przekonali pracowników Instytutu Sundance, że warto zainwestować w film.

"Wściekłe psy" (1992) zostały entuzjastycznie przyjęte, choć nie zabrakło głosów sprzeciwu. Film otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto oraz nagrodę krytyków londyńskich. Kolejne scenariusze Tarantino zainteresowały Tony'ego Scotta i Olivera Stone. W 1993 r. Scott nakręcił "Prawdziwy romans", w następnym roku powstał film Stone'a "Urodzeni mordercy" (1994). Prawdziwą sławę i miano reżysera kultowego przyniósł autorowi "Pulp Fiction" (1994). Realizując ten film Tarantino czerpał z powieści literatury brukowej, filmów francuskiej Nowej Fali (sposób opowiadania wydarzeń "nie po kolei") i kina gangsterskiego. Quentin i jego współpracownik Roger Avary otrzymali Oscara, nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej, Złotego Globa i Independent Spirit Award za scenariusz. Film został uhonorowany Złotą Palną w Cannes. W 1995 r. Tarantino zrealizował nowelę "Mężczyzna z Hollywood", która stanowi jedno z opowiadań filmu "Cztery pokoje". Zagrał w niej hollywoodzkiego gwiazdora Chestera. "Jackie Brown" (1997) stanowi odniesienie do tradycji kina "blaxploitation", czyli filmów klasy B, których bohaterami byli czarnoskórzy mieszkańcy USA. Film jest adaptacją powieści Elmore'a Leonarda, a w ulubionego bohatera Tarantino, Ordella, wcielił się Samuel L. Jackson. Jackie Brown zagrała znana właśnie z "blaxploitation movies" Pam Grier. W 2001 r. Tarantino rozpoczął realizację kolejnego filmu, zatytułowanego "Kill Bill".

Tarantino przyjaźni się z Robertem Rodriguezem. Wystąpił w jego filmach, m.in. w "Desperado" i "Od zmierzchu do świtu". Jest zresztą autorem scenariusza tego ostatniego. Grał również u Spike'a Lee ("Ddziewczyna nr 6" 1996) i Stevena Brilsa ("Mały Nicky" 2000). Stale współpracuje z operatorem Andrzejem Sekułą. Chętnie angażuje do swoich filmów Harveya Keitela i Tima Rotha. Prowadzi własną firmę producencką A Band Apart Films.
4,4
Ocena osoby
głosów: 33
Twoja ocena
dodaj do ulubionych
0 osób lubi tę osobę
obserwuj
0 osób obserwuje tę osobę

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
naper
squall