logowanie   |   rejestracja
 
L'Homme qui avait vendu sa peau (2020)
Człowiek, który sprzedał swoją skórę
L'Homme qui avait vendu sa peau (2020)
Reżyseria: Kaouther Ben Hania
Scenariusz: Kaouther Ben Hania
 
Obsada: Yahya Mahayni ... Sam Ali
Dea Liane ... Abeer
Koen De Bouw ... Jeffrey Godefroi
Monica Bellucci ... Soraya Waldy
Saad Lostan ... Ziad
 
Premiera: 2021-10-01 (Polska), 2021-03-15 (Świat)
   
Filmometr:
Odradzam 50% Polecam
Ocena filmu:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Recenzja:
 
Uchodźstwo we współczesnej sztuce

Warto zauważyć, że film w Polsce, jak i wielu innych krajach przeszedł bez najmniejszego echa. Sama długo odkładałam obejrzenie tego filmu, prawdopodobnie z uwagi na migawkowy opis produkcji, pojawiający się na wielu stronach powiązanych z kinem. Seans przerwałam po kilku minutach, już z góry oceniając, że wiem jaki to rodzaj kina – o wojnie, o cierpieniu, o nieudanej próbie odnalezienia szczęścia. Jednak ku mojej wielkiej uciesze, kontynuowałam dalej.

Jest to dramat produkcji multikulturowej: Belgii, Francji, Niemiec, Szwecji i Tunezji. Dotyka bardzo ważnego tematu, ale również niezmiernie świeżego – stąd też niektórzy uznali, że to za wcześnie, aby tak przedstawiać wojnę w Syrii, kiedy właściwie nie została zakończona. Reżyserem filmu jest  Kaouther Ben Hania, która odpowiada również za takie produkcje jak: „Piękna i Bestie” czy „Zaineb Takrahou Ethelj”.

Obraz przedstawia ciężką walkę o godne życie, o możliwość ucieczki z opętanej wojną Syrii. Ukazane zostały wszechobecnie panujące restrykcje połączone z kulturą i religią, bowiem publiczne obnoszenie się z miłością było co najmniej nie na miejscu.

Obsada aktorska w filmie jest bardzo dobrze dobrana. Główną rolę Sama Ali zagrał Yahya Mahayni – aktor syryjskiego pochodzenia. Możemy również zobaczyć francuską aktorkę Dea Liane, Belga - Koena De Bouw czy włoską piękność Monicę Belluci. Błędem byłoby nie wspomnieć o znakomitym soundtracku, który wybitnie ciężko znaleźć po seansie w internecie. Muzyka zapada w pamięć za sprawą takich utworów jak Emel – „Merrouh”, Magolo Mata – „Tell Me Something I Don’t Know” oraz Filiae mestae Jerusalem, RV 638: I, „Filiae maestae Jerusalem” w wykonaniu Philippe Jaroussky i Acte I „Dammi i colori … Recondita armonia” w wykonaniu Giorgio Lamberti i Filharmonii Słowackiej pod przewodnictwem Alexandra Rahbari.

Reżyserka postanowiła połączyć świat współczesnej sztuki z problemem uchodźców. Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w sekcji „Horyzonty”. Pierwszym impulsem do stworzenia filmu była wystawa w Luwrze w 2012 roku, poświęcona belgijskiemu artyście Wim Delvoye. Aktem sztuki było niesławne dzieło – wytatuowany mężczyzna, do dziś regularnie pojawiający się w galeriach na całym świecie. Historia dotycząca uchodźców pojawiła się niewiele później – tak powstał „Człowiek, który sprzedał swoją skórę”.

Przedstawiony obraz zachwyca, hipnotyzuje, sprawia, że chcemy więcej. To powiew świeżości, który dawno nie dotykał problematyki uchodźców z krajów ciemiężonych i ogarniętych wojną.
autor:
mklim
ocena autora:
dodano:
2021-11-14
Dodatkowe informacje:
 
O filmie
Pełna obsada i ekipa
Wiadomości [2]
Recenzje
  redakcyjne [1]  
  internautów [0]  
dodaj recenzję
 
Plakaty [2]
Zdjęcia [5]
Video [1]
 
DVD
 
dodaj do ulubionych
 
Redakcja strony
  arecki
  Radosław Sztaba
dodaj/edytuj treść
ostatnia modyfikacja: 2021-10-04
[odsłon: 5697]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera