Miniatura plakatu filmu Umrika

Umrika

2015 | Indie | Komedia, Dramat | 98 min

Na przełaj po szczęście

Ewa Balana | 06-02-2016
„Umrika” to dramat z elementami komedii. Tytuł oznacza Amerykę w lokalnym dialekcie i to określenie używane jest w filmie bardzo często. Akcja „Umriki” dzieje się w latach osiemdziesiątych. Nie jest to typowa produkcja rodem z Bollywood. Przede wszystkim film jest dużo krótszy, nie ma cech musicalu, scen tańca, nie opowiada o romansie, czy nieszczęśliwej miłości (choć wątki miłosne zawiera). Ma jedną zasadniczą cechę wspólną z innymi produkcjami bollywoodzkimi – opowiada o rodzinie. 

Poznajemy ją w momencie, kiedy starszy syn pewnego małżeństwa z wioski Jitvapur wyrusza wraz z kolegą do Ameryki. Udai, bo tak ma na imię ten młodzieniec, jest ulubieńcem matki. Ramakant, jego młodszy brat, ma zaledwie kilka lat. To on staje się narratorem historii Udaia, który początkowo przepada bez wieści. Matka chłopców bardzo to przeżywa i zaczyna terroryzować rodzinę swoimi atakami złości. Relacje między rodzicami młody narrator przyrównuje do zimnowojennych stosunków międzynarodowych. Po pewnym czasie listy od Udaia zaczynają przychodzić. Są to ciekawe opowieści, ilustrowane obrazkami ukazującymi ówczesne oblicze Ameryki. Ramakant jest zafascynowany tą opisywaną przez brata krainą szczęśliwości. Po latach chłopiec wyrasta na odpowiedzialnego nastolatka, który bardzo dumny jest z sukcesu brata. Tragedia, jakiej doświadcza rodzina i nagły brak korespondencji z Ameryki sprawiają, że Ramakant odkrywa, że to nie Udai był autorem listów i że w rzeczywistości nie dał on znaku życia od dnia swego wyjazdu. Ramakant wyrusza w świat, by odnaleźć brata. Z czasem dołącza do niego jego przyjaciel Lalu. Od tego momentu „Umrika” przemienia się w opowieść o wchodzeniu w dorosłość, poszukiwaniu szczęścia i perspektyw na dostatnie życie przez młodych ludzi. Film ukazuje niełatwe próby ich asymilacji w dużym mieście, ciężki życie, które zmusza ich do trudnych wyborów.

„Umrika” to interesująca, barwna, pełna ciepła opowieść, która ma swój rytm. Obraz Indii lat osiemdziesiątych jest bardzo plastyczny. Zobaczyć można z bliska niezwykłe widoki – codzienne życie mieszkańców wioski, ubogiej rodziny w lepiance, ruchliwe miasto pełne biednych ludzi walczących o swoją egzystencję, piękne, czasami zatroskane, innym razem wesołe twarze młodych ludzi. Nie ma w tej wizji sztucznych upiększeń, wydaje się zatem realistyczna. Warto zobaczyć „Umrikę” również ze względu na ciekawe kreacje aktorskie. Wśród wielu postaci pierwszoplanowe skrzypce gra gwiazdorski duet: Suraj Sharma („Życie Pi”, serial „Homeland”) i Tony Revolori („Grand Budapest Hotel”).
Film porusza wiele uniwersalnych problemów. Najważniejsze z nich to: wybór drogi życiowej, godzenie się na wątpliwe pod względem moralnym kompromisy, dążenie do szczęścia, sprzeciw wobec tradycji i zwyczajów, utrata złudzeń i konieczność radzenia sobie z realiami, wybór między prawdą a kłamstwem. W fabule ukazane zostały ważne dla świata wydarzenia (m.in. pogrzeb Indiry Gandhi i katastrofa promu kosmicznego Challenger), co sprawia, że widz ma świadomość jej umiejscowienia i aktualności w konkretnym wymiarze historycznym. Film zawiera pewne nieścisłości. Zakończenie jest niejednoznaczne, pozostawia wrażenie niedosytu i niepewności, co zapewne jest zabiegiem przemyślanym, ale nie do końca udanym. Pomimo tych niedoskonałości odbiór „Umriki” jest pozytywny.

Film zyskał uznanie widzów. Na ubiegłorocznym festiwalu w Sundance zdobył Nagrodę Publiczności (World Cinema Dramatic Audience Award).

Reżyseria
Dystrybutor
Aurora Films
Premiera
24-01-2015 (Festiwal Filmowy w Sundance)
05-02-2016 (Polska)
29-07-2015 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

vaultdweller
Radosław Sztaba