Miniatura plakatu filmu Kamper

Kamper

2016 | Polska | Dramat | 89 min

Gra zwana życiem

Sonia Le Pape | 17-08-2016
Fabularny debiut Łukasza Grzegorzka to gorzka refleksja nad współczesnym pokoleniem trzydziestolatków. Mania i Kamper to zwyczajne małżeństwo mieszkające w Warszawie. Z pozoru szczęśliwi, podsiadają własne mieszkanie, pracę, przyjaciół. W praktyce coraz bardziej się od siebie oddalają. Ona marzy o własnym food trucku, on pracuje jako lider testerów gier. Ona chodzi na kurs gotowania, on po pracy gra na konsoli. Ona nie boi się wyzwań i dąży do realizacji własnych celów, on woli wypić piwo na imprezie i nie podejmować poważnych decyzji.  

Termin kampowanie oznacza technikę gry. Jest to ukrywanie się w oczekiwaniu na przeciwnika w miejscu zapewniającym taktyczną przewagę. Nieraz określenie kamper ma znaczenie pejoratywne i cechuje osobę, która boi się poważnego starcia. Piotr Żurawski to Kamper idealny, który łączy cechy bad boya i wrażliwca. Z łatwością odgrywa mężczyznę jednocześnie zbuntowanego i niepewnego siebie. Scena, w której upojony alkoholem tańczy na neonowym parkiecie w klubie, zapada w pamięć jako metafora jego życia. Mały zagubiony chłopiec, niczym Piotruś Pan nie chce dorosnąć i stawić czoła prawdziwemu życiu. Woli zanurzyć się w komputerowej rzeczywistości.  

W filmie przemawiają kontrasty i przeciwieństwa. Małżonkowie drastycznie się od siebie różnią i nie potrafią się wzajemnie zrozumieć. Kiedy stają przed poważnym problemem, nie mogą znaleźć wspólnego języka, by go rozwiązać.  
Film Grzegorzka to smutna komedia o dorastaniu. Psychologia jego bohaterów z łatwością pozwala na utożsamienie się z jednym z nich, ponieważ są to postacie zwyczajne. Chłopak i dziewczyna, których można spotkać na ulicy każdego dnia. 

„Kamper” brał udział w konkursie East of The West w Karlowych Warach, jednak na nominacji się skończyło. A szkoda, bo Marta Nieradkiewicz (znana z filmów Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości”, „Płynące Wieżowce”) i Piotr Żurawski („Kebab i Horoskop”) tworzą aktorsko zgrany duet, który emanuje rozżaleniem i frustracją. To wiarygodny portret młodego pokolenia, często zagubionego we współczesnym świecie i własnych relacjach.  

Dystrybutor
M2 Films
Premiera
15-07-2016 (Polska)
03-07-2016 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Radosław Sztaba