Miniatura plakatu filmu Jak uratować mamę

Jak uratować mamę

2015 | Polska | Animowany | 90 min

Możesz pomóc, możesz wszystko

Ewa Balana | 02-06-2016
Film Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego jest pierwszą od pięciu lat polską pełnometrażową animacją, która trafiła do kin. W dubbingu usłyszymy gwiazdy polskiego kina (m.in. Maciej Stuhr, Cezary Pazura, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski i Jarosław Boberek). Jest to wyjątkowy, nietuzinkowy, wyróżniający się obraz, wykonany w oryginalnej technice połączenia klasycznej animacji rysunkowej i barwnej trójwymiarowej scenografii. 

Bohaterami filmu są piętnastoletnia Anetka i siedmioletni Adaś. Jest to rodzeństwo, para zwyczajnych dzieciaków, które czasami drą ze sobą koty. Pewnego dnia ich mama ulega wypadkowi. Jej stan jest poważny. Na czas pobytu mamy w szpitalu dzieci wyjeżdżają na wieś do babci. Tam wysłuchują opowieści sąsiadki babci – Bajowej, o pewnej miejscowej czarownicy, która mieszka na bagnach. Nocną porą udają się do niej z prośbą o pomoc. Okazuje się, że mogą pomóc mamie wrócić do zdrowia. Dzieci muszą odnaleźć legendarne złote krople, które stanowią dla niej ratunek. Warunki powodzenia misji są zasadniczo dwa: nie mogą nikomu zrobić krzywdy i muszą się wyrobić w ściśle określonym czasie, który odmierzany jest przez tajemniczy przedmiot. Za sprawą czarów Anetka i Adaś przenoszą się do tajemniczej, średniowiecznej krainy. Jest to królestwo, w którym rządzi nieudolny władca i jego świta. W tym świecie Istnieją zamki, rycerze, damy dworu, a nawet smok, który wcale nie okaże się najniebezpieczniejszy. Mali bohaterowie podczas realizacji misji pomagają mieszkańcom królestwa. Ich misja jest skomplikowana i niebezpieczna, ale bardzo pożyteczna.

Film wciąga mocno od samego początku. Oprócz głównego wątku, jakim jest misja dzieci, nie mniej ważna jest w nim opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem. Akcja jest jednowątkowa i przebiega chronologicznie. Jej wartkie tempo (wyznaczane poprzez odmierzające czas urządzenie) sprawia, że bardzo szybko można przyzwyczaić się do charakterystycznej kreski, którą zostały narysowane postaci. Film pozbawiony jest agresywnych treści, nie atakuje zmysłów, nie epatuje okrucieństwem. Od momentu przeniesienia się dzieci do innego świata w fabule filmu rozpoznać można elementy znane nam wszystkich z popularnych bajek (m.in. „O smoku wawelskim”). Kolorowe, niesamowite miejsca, charakterystyczne postaci, humor sytuacyjny i słowny oraz ciekawe pomysły bohaterów sprawiają, że ogląda się tę historię z przyjemnością i zainteresowaniem. 

Przesłanie filmu jest czytelne: wiara, miłość, pragnienie niesienia pomocy mogą przezwyciężyć wszystko, co złe. Warto zatem mieć cel, wierzyć w swoje możliwości i konsekwentnie dążyć do jego realizacji. Film opowiada o uniwersalnych wartościach i wskazuje na wielkie możliwości jednostki. Tę ostatnią kwestię podkreśla w filmie promujący go utwór pt. „Możesz wszystko” w wykonaniu Tabb & Sound’n’grace. Oddaje on w dużej mierze to, o czym mowa w filmie.

„Jak uratować mamę” spotkało się z pozytywnym przyjęciem w kinowym świecie. Film został uznany za Najlepszą Animację na New Media Film Festival w Los Angeles. Jest to jedno z wielu wyróżnień. Największą nagrodą będą dla twórców zapewne pozytywne opinie dzieci. Te słychać było w postaci gorących oklasków po pokazie.

4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
Radosław Sztaba