duża fotografia filmu Tacy jak My
Miniatura plakatu filmu Tacy jak My

Tacy jak My

2016 | Polska | | 49 min

Powstanie Warszawskie oczyma młodych

Ewa Balana | 04-08-2016
Dokument w reżyserii Piotra Mularuka i Marii Siniarskiej różni się od dotychczasowych filmów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu formą, treścią, sposobami narracji. Początkowo obraz miał zawierać głównie materiały archiwalne. Z czasem powstała koncepcja dokumentu składającego się z kilku przeplatających się ze sobą elementów. Oprócz materiałów archiwalnych w postaci nagrań i zdjęć historycznych ukazana jest  sfilmowana sonda uliczna, w której młodzi warszawiacy opowiadają o swoich odczuciach i refleksjach związanych z Powstaniem Warszawskim oraz wypowiedzi artystów, którzy  w swojej twórczości poruszają tematykę Powstania. Do tego dochodzą jeszcze inne elementy, m.in. nagrania współczesnej Warszawy, w której odbywają się koncerty i inne imprezy upamiętniające to wielkie wydarzenie, i w której co roku mieszkańcy zatrzymują się 1 sierpnia o godzinie 17.00, żeby uczcić je chwilą ciszy .

Film rozpoczyna się od pytania w ulicznej sondzie - „ile trwało Powstanie Warszawskie?” Większość odpowiada bezbłędnie, choć znajdują się i tacy, którzy mają problem z podaniem prawidłowej odpowiedzi. Niektóre pytania są zaskakujące. W odpowiedziach Warszawiacy mówią o wpływie, jaki wywarło na nich Powstanie, o bohaterstwie Powstańców, ich walce o wolność, o tym, jak oni sami obchodzą rocznice tego wydarzenia. Film pokazuje, że Powstanie jest obecne we współczesnej popkulturze. Powstają komiksy, gry planszowe i komputerowe, po to, by przybliżyć Powstanie najmłodszym pokoleniom . Na ekranie zobaczymy fragmenty jednej z takich gier komputerowych. Widać na nich jak wyglądała ówczesna Warszawa, gdyż zadbano o wszelkie detale.

Popularni muzycy sceny rockowej, reggae, hip-hopowej opowiadają o swoich związkach z Warszawą i swoich projektach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Pokazane zostały fragmenty koncertu zespołu „La Oche”, w których usłyszeć można takie utwory jak „Godzina W”, czy „Stare Miasto”. Darek Malejonek,  Marika i Lilu opowiedzieli o projekcie „Morowe Panny”, którego utwory nawiązują do historii kobiet Powstania Warszawskiego, a Łukasz Rostkowski L.U.C. o swoim oryginalnym projekcie  „Warsaw WAR/SAW. Zrozumieć Polskę”, ukazującym Powstanie od zupełnie nieznanej, groteskowej strony. Artyści wypowiedzieli się na temat Powstania Warszawskiego. Dla Kazika jest ono szeregiem opowieści prywatnych i według niego ten zryw dominuje nad tym, co spotkało to miasto. Darek Malejonek podkreśla, że Warszawa krwawiła bardzo długo i jest miastem bohaterskim. Grupa Teatralna Warszawiaki opowiedziała o swojej fascynacji historią i kulturą Warszawy okresu Powstania Warszawskiego. Młodzi artyści kultywują tradycje, rekonstruują kulturę, śpiewają dawne piosenki. Przekonują, że od nas i kolejnych pokoleń zależy, jak będzie wyglądała Warszawa i jak będzie kontynuowała się kulturowo.

Dzięki bogatej treści i nowatorskiemu podejściu do tematu dokument „Tacy jak My” ogląda się z dużym zainteresowaniem. Budzi również często wzruszenie. Niesamowity jest kontrast pomiędzy zdjęciami zniszczonej, zburzonej Warszawy a współczesnymi obrazami pięknego, nowoczesnego miasta. Film ma pozytywny wydźwięk. Pokazuje, że żywa jest pamięć o Powstaniu Warszawskim w umysłach Polaków i że jest ono postrzegane przez nich jako bohaterski, patriotyczny, godzien podziwu i szacunku zryw. Powstanie ma inspirujący wpływ na popkulturowych artystów, którzy w swoich projektach i utworach o nim przypominają i docierają dzięki nim do młodych ludzi. Na zdjęciach i nagraniach archiwalnych widać takich właśnie młodych ludzi, którzy z zapałem bronią swojej stolicy.

Dystrybutor
KONDRAT-MEDIA
Premiera
05-08-2016 (Polska)
3,7
Ocena filmu
głosów: 3
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
Radosław Sztaba