duża fotografia filmu Tacy jak My
Miniatura plakatu filmu Tacy jak My

Tacy jak My

2016 | Polska | | 49 min

Pamięć wciąż żywa

Powstanie Warszawskie dla wielu Polaków, a w szczególności warszawiaków, jest jednym z najważniejszych wydarzeń z historii Polski XX wieku. Od 5 sierpnia na ekrany kin wchodzi dokument „Tacy jak My” autorstwa Piotra Mularuka i Marii Siniarskiej. Film pozytywnie wyróżnia się spośród innych dokumentów o powstaniu, nie jest to kolejna lekcja dobrze znanej historii, a produkcja skupiającą się na wpływie, jaki na obecnych warszawiaków i artystów wywarło Powstanie Warszawskie. Produkcja jest ciekawą, a momentami wzruszającą opowieścią o pamięci żyjącej w kolejnych pokoleniach oraz kulturotwórczej funkcji jaką w dzisiejszych czasach spełniają tamte wydarzenia.
  
„Tacy jak My” to film, w którym Powstanie Warszawskie pełni funkcję łącznika przeszłości z teraźniejszością. Samo wydarzenie historyczne jest bardzo ważnym elementem dokumentu, jednak, inaczej niż w poprzednich tego typu produkcjach, skupia się bardziej na znaczeniu powstania dla potomnych. W filmie przewijają się różne motywy kultywowania pamięci, jak pomniki, piosenki czy spacery po muzeum. Występują również elementy typowe dla dzisiejszego młodego, nie znającego wojny pokolenia, które własnymi środkami, takimi jak koszulki, komiksy, gry komputerowe, czy tatuaże, upamiętnia powstanie i rozpowszechnia pamięć o nim. Twórcy umiejętnie ukazują znaki przemijającego czasu i zmiany pokoleniowej pomiędzy młodzieżą z 1944 roku a tą obecną, która mimo różnicy czasu i środowiska wychowania dalej odczuwa więź z historią. W filmie widzimy, że  pierwszy sierpnia to nie tylko kolejna kartka w kalendarzu, a wciąż żyjące we wspomnieniach wydarzenie, a  godzina „W” to dla wielu mieszkańców chwila, w której zatrzymują się i wraz z dźwiękiem syren składają milczący hołd bohaterom.

Reżyserzy słusznie unikają popierania czy negowania powstania, omijając te dylematy skupiają się na bieżących wydarzeniach i tym jaki wpływ ma przeszłość na życie nowego pokolenia, a w szczególności na twórców. W filmie możemy zobaczyć grono znakomitych muzyków reprezentujących najróżniejsze nurty jak m.in.: Marika, Lao Che, Kazik Staszewski, Hemp Gru, czy Darek Malejonek. Muzycy oraz ich twórczość są jednym z głównych filarów produkcji, zawierającej fragmenty ich dzieł inspirowanych powstaniem (m.in. teledyski Hemp Gru, Mariki, czy fragmenty koncertu zespołu Lao Che w Muzeum Powstania Warszawskiego). Szczególnie wzruszający jest moment zadumy, jaki wprowadza zadane artystom pytanie „Co byś napisał w SMS-ie do powstańców?”,  który tak jak muzyków również i widzów zmusza do chwili refleksji.
   
Film to zbiór dopełniających się wzajemnie elementów, jak rozmowy z artystami, warszawiakami, występy grupy teatralnej Warszawiaki czy archiwalnych nagrań z powstania. Wszystko razem tworzy ciekawą opowieść o kultywowaniu historii oraz tym jak ważna dla wielu warszawiaków jest pamięć o smutnej, choć bohaterskiej przeszłości.  
  
Dokument ukazuje Powstanie Warszawskie przez pryzmat tego, co dzieje się obecnie i w jaki sposób świadomość narodowa poprzez to wydarzenie mocno zakorzeniła się w młodych ludziach, czy artystach, którzy pomimo upływu lat w swojej twórczości potrzebują szerzyć historię powstańców. „Tacy jak My” to dzieło, które na pewno dotrze do młodych ludzi, zatrzyma ich na chwilę i zmusi do refleksji, a może nawet niektórym z nich pomoże odpowiedzieć na pytanie „Co sami napisaliby w SMS-ie do powstańców”. 
Dystrybutor
KONDRAT-MEDIA
Premiera
05-08-2016 (Polska)
3,7
Ocena filmu
głosów: 3
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Mariusz Kłos
Radosław Sztaba