duża fotografia filmu Fair Play
Miniatura plakatu filmu Fair Play

Fair Play

2014 | Czechy, Niemcy, Slovakia | Dramat, Sportowy | 100 min

Bieg po zwycięstwo

Ewa Balana | 30-10-2016
Akcja tego dramatu rozgrywa się w Czechosłowacji w latach osiemdziesiątych, ściślej około roku 1984. Główna bohaterka Anna Moravcova, młoda utalentowana sprinterka, szykuje się na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles. Droga przed nią niezwykle trudna. Chodzi nie tylko o bardzo ciężkie treningi, ale i osobistą sytuację dziewczyny. Anna mieszka tylko z matką, która naraziła się komunistycznym władzom w 1968 r. i zmuszona została do rezygnacji z kariery sportowej i uprawiania tenisa w ogóle. Ojciec Anny wyjechał na zachód. Dziewczyna pomimo bardzo dobrych wyników w nauce nie została przyjęta na studia, natomiast dostała się do państwowego ośrodka przygotowującego sportowców, kandydatów do kadry olimpijskiej. Swój czas poświęca przede wszystkim na mordercze treningi, które maja doprowadzić ją do osiągnięcia minimum olimpijskiego, choć ma też inne marzenia, jak każda młoda dziewczyna.

Podczas obozu szkoleniowego Anna dowiaduje się, że została objęta specjalnym, tajnym programem medycznym, w ramach którego przyjmować będzie specyfik o nazwie Stromba. Czechosłowackie władze uznały za konieczne wprowadzenie identycznych, jak w bratnich państwach (NRD, ZSRR), praktyk podawania sportowcom anabolików. Dotychczasowe zastrzyki z witaminy B12 zostają zmienione na iniekcje tajemniczego specyfiku, a ich wykonaniem zajmuje się matka Anny. Z czasem wyniki sportowe dziewczyny zaczynają się poprawiać, ale zauważa ona niekorzystne zmiany w swoim ciele. Gdy po jednym z treningów dostaje zapaści postanawia dowiedzieć się więcej o przyjmowanym środku i decyduje się na rezygnację z niego. Ta decyzja okazuje się mieć niezwykle poważne konsekwencje. Kluczową rolę odegra postawa matki, która pragnie, by córka miała lepszą przyszłość, by wyjechała za żelazną kurtynę. Kobieta przeżywa dylemat moralny i wybiera mniejsze według niej zło. Sama musi stawić czoła coraz bardziej natarczywej, śledzącej ją bezpiece.

W filmie Sedlačkovej panuje pozorny spokój, atmosfera codziennej normalności. Jest to kino kobiece, spokojne i wyważone, nie pozbawione ciepła, w którym jednak nie mówi się wiele o przeżyciach. To odzwierciedla atmosferę tych czasów, kiedy nie warto było głośno mówić, a jeszcze bardziej niebezpiecznie było samodzielnie i głośno myśleć. Cały dramat rozgrywa się wewnątrz bohaterek. Opresyjny i represyjny system osacza jednostkę ze wszystkich stron i właściwie pozostawia bez wyboru, albo pozostawia jedynie opcję zgody na zepchnięcie siebie na margines. Młoda bohaterka szybko zdaje sobie sprawę, że ten bieg nie jest biegiem po zdrowie, ani po uczciwe zwycięstwo w pełnym tego słowa znaczeniu. Dalej jest jeszcze gorzej, gdy okazuje się że w tym systemie nie można mieć pełnego zaufania do nikogo, trzeba zaufać przede wszystkim samemu sobie. Nie dziwne zatem jest to, że w filmie nie ma akcentów zabawnych, czy humorystycznych.

Są natomiast dość liczne zwroty akcji, jako że sporo w nim wątków pobocznych. Ciekawym zdjęciom towarzyszy świetna, bardzo dobrze dopasowana do kadrów i wpadająca w ucho muzyka. Znakomicie odtworzone zostały realia historyczne. Odnosi się wrażenie, jakbyśmy się przenieśli w czasie. Film jest kolorowy, ale te barwy nie są nasycone i intensywne, przez co również oddają atmosferę tych lat. Maja one również symboliczny charakter. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę dresów sportowych  Anny, która dużo mówi o jej dylemacie i wyborach. Ciekawie zbudowane i zagrane zostały postaci zarówno pierwszo jak i drugoplanowe. Wydają się bardzo realistyczne.

Głowna bohaterka z jednej strony wiele traci tylko dlatego, że postanawia grać uczciwie, przede wszystkim wobec siebie samej. Z drugiej właśnie dlatego wygrywa. Walka wewnętrzna prowadzi ją wbrew pozorom do zwycięstwa, zgody z własnym sumieniem i duchem sportowca. Film niesie mądre przesłanie, że warto postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami, sumieniem. Pozostawia nadzieję, również na pozytywne w gruncie rzeczy zakończenie tej opowieści, gdyż wiemy jak potoczyła się w końcówce lat osiemdziesiątych i w początkach lat dziewięćdziesiątych historia Czechosłowacji i innych krajów byłego bloku wschodniego.

Film został zgłoszony jako czeski kandydat do Oscara, ale nie uzyskał nominacji. Pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach i spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Otrzymał nagrodę jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Rzymie w 2015 r.

Dystrybutor
Aurora Films
Premiera
28-10-2016 (Polska)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Radosław Sztaba