duża fotografia filmu Mechanik: Konfrontacja
Miniatura plakatu filmu Mechanik: Konfrontacja

Mechanik: Konfrontacja

Mechanic: Resurrection

2016 | Francja, USA | Akcja, Kryminał, Thriller | 99 min

Powtórka z rozrywki [recenzja DVD]

„Mechanik: Konfrontacja” (tytuł oryginalny „Mechanic: Ressurection” można tłumaczyć jako „Rezurekcja” czy „Zmartwychwstanie”, jednak do tej pory filmy o takim podtytule były przekładane jako „Obcy: Przebudzenie” czy też „Halloween: Powrót”) to kontynuacja remake’u z 2011 roku. Chociaż w poprzedniej części – „Mechanik: Prawo zemsty” Simona Westa – Arthur Bishop (Jason Statham) miał porzucić zawód mordercy na zlecenie, w filmie Dennisa Gansela powraca do zabijania, aby uratować Ginę (Jessica Alba). Wykonując polecenia Craina (Sam Hazeldine), Bishop eliminuje jego konkurencję. Jednym z celów jest Max Adams (Tommy Lee Jones). Tak, jak w pierwszej produkcji i tym razem mechanik ma pomocnika, ale nie ucznia – to dawna znajoma, Mei (Michelle Yeoh).


W tej realizacji twórcy przedstawili oryginalną historię, skupiając się na życiu Bishopa. Każde zadanie do wykonania to majstersztyk dorównujący oryginałowi Michaela Winnera z 1972 roku z Charlesem Bronsonem jako Bishopem. Statham po raz kolejny wykonuje swoją pracę w sposób tak samo dokładny, jak na planie poszczególnych części „Transportera” czy „Adrenaliny”. Alba jako Gina, która służyła w wojsku, chociaż wedle materiałów dołączonych do wydania DVD, ćwiczyła krav magę, nie przekazała w pełni tych umiejętności swojej bohaterce. W innym przypadku nie potrzebowałaby pomocy Bishopa. Kreacja Lee Jonesa przypomina równie barwną postać z „Liberatora” Andrew Davisa z 1992 roku, gdzie aktor stworzył przekonującą postać złoczyńcy. Yeoh zagrała postać epizodyczną, która pozostała wyrazistą bohaterką. Sukces tej części zapewnia Vic Armstrong, dubler m. in. Harrisona Forda na planie tetralogii przygód Indiany Jonesa, czy serii o Jamesie Bondzie (wyłączając projekty, w których agenta 007 zagrał Daniel Craig), który na planie kina akcji odpowiadał za sceny walk. Niemiecki reżyser, który debiutował tym filmem na gruncie amerykańskim, jest przekonany, że kolejny film o mechaniku jest lepszy od produkcji Westa. Tę subiektywną opinię każdy widz musi zweryfikować osobno.


Na płycie znajdują się materiały dodatkowe z planu, jakimi są wywiady ze Stathamem, Lee Jonesem i Albą. Część z ich wypowiedzi można także przeczytać w opracowaniu, które na pierwszych stronach zawiera wiele powtórzeń: ukochana, twardziel odmieniany przez przypadki, antybohater. Afektacja wywołana wartką akcją filmu ustępuje na kolejnych stronach bardziej profesjonalnemu przedstawieniu kulis produkcji. Informacje zawierają szczegóły odnośnie scenariusza, obsady, miejsca kręcenia zdjęć, realizowania scen akcji oraz kreacji Jasona Stathama. Dodatkowo na płycie DVD zawarto zwiastuny.Recenzja powstała dzięki współpracy z Monolith Video - dystrybutorem filmu na DVD.
Reżyseria
Dystrybutor
Premiera
26-08-2016 (Polska)
25-08-2016 (Świat)
3,0
Ocena filmu
głosów: 2
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Radosław Sztaba