duża fotografia filmu Balerina
Miniatura plakatu filmu Balerina

Balerina

Ballerina

2016 | Francja, Kanada | Przygodowy, Animowany, Familijny, Obyczajowy | 89 min

Wytańczyć marzenia [recenzja DVD]

Wakacje właśnie się rozpoczęły, dla najmłodszych to czas odpoczynku i zabawy. To także dobra okazja, aby w rodzinnym gronie nadrobić zaległości w filmach animowanych, których nie udało nam się zobaczyć w kinie a teraz pojawiają się wydane na DVD. „Balerina” w reżyserii Erica Summera i Érica Warina to umiejscowiona w XIX-wiecznym Paryżu ciepła opowieść o pasji, walce o marzenia oraz nadziei na ich spełnienie, której nie ograniczy pochodzenie czy status materialny. Animacja jest miłą historią, która szczególnie przypadnie do gustu dziewczynkom, choć i chłopcy w wątku przyjaciela głównej bohaterki Wiktora odnajdą coś dla siebie.

Felicja (w polskiej wersji przemawia głosem Julii Kamińskiej) to mieszkająca w sierocińcu jedenastoletnia dziewczynka, która odkąd pamięta marzy o zostaniu baletnicą. Marzenie te towarzyszy jej od dawna, a napędza je jedyna pamiątka jaka pozostała po jej mamie – pozytywka, w środku której po nakręceniu dumnie tańczy piękna balerina. Felicja wraz ze swoim przyjacielem, wynalazcą-amatorem Wiktorem (głosu użycza Antoni Królikowski) ucieka z sierocińca. Zawirowania losu rozdzielają przyjaciół w Paryżu, gdzie każde z nich rusza we własną drogę ku spełnieniu marzeń. Zagubiona w wielkim mieście dziewczynka trafia pod opiekę dawnej gwiazdy baletu, kontuzjowanej Madame Odetty, która otwiera przed nią świat równie trudnej co pięknej sztuki baletowej. Felicji dzięki kłamstwu udaje się dostać miejsce w wymarzonej szkole, jednak jeśli prawda wyjdzie na jaw miejsce te, a w efekcie możliwość realizacji marzeń, może szybko zostać jej odebrane. W walce o pozostanie w szkole i ziszczenie snów przyjdzie jej się zmierzyć z utalentowaną i snobistyczną Kamilą, której matka nie cofnie się przed niczym, aby wyeliminować konkurencję córki i zrobić z niej gwiazdę słynnej Opery Paryskiej. Wspierana przez przyjaciół Felicja aby spełnić marzenia będzie musiała uwierzyć w swój talent i ciężką pracą udowodnić go wszystkim niedowiarkom.
 
Co jakiś czas do kin wchodzi godny polecenia film, w którym taniec jest motywem przewodnim. Produkcje te cieszą się sympatią nie tylko amatorów tańca, ale i postronnych widzów, stając się filmami wspominanymi przez długie lata. Pamięcią wystarczy sięgnąć do takich hitów jak dramatyczny „Czarny Łabędź” Darrena Aronofsky’ego, romantyczny „Dirty Dancing” Emile Ardolino, wzruszający „La La Land” czy intrygujący dokument o Ohadzie Naharinie „Mr. Gaga”. Filmów animowanych o tańcu niestety nie ma zbyt dużo, dlatego warto wyławiać je spośród innych tym bardziej jeśli są to takie obrazy jak „Balerina”. Film Summera i Warina wyróżnia się świeżą fabułą, a do tego zawiera historyczne elementy w tle oraz ludzkich i nieidealnych bohaterów, którzy naprawiając swoje błędy uczą młodą publikę jak odróżnić dobro od zła. Wyjątkowym plusem w fabule jest ukazanie również głównej bohaterki Felicji wraz z minusami w jej charakterze -  kłamaniem czy pojawiającą się powierzchownością, którą szczególnie widać w scenach z zadufanym w sobie Rudolfem. Główna bohaterka, co nie często się zdarza, nie jest następną obdartą z charakteru i wad postacią jak na przykład Kopciuszek czy Królewna Śnieżka. Jednak mimo jej niedoskonałości nie da się nie lubić tego walczącego o marzenia rudzielca, a pozytywna przemiana, którą przechodzi nie umknie uwadze najmłodszych widzów.

„Balerina” jest wizualnie ładną animacją co jest bardzo ważne przy produkcjach dla najmłodszych. Przedstawiony w filmie Paryż wygląda naprawdę bardzo intrygująco. Jego ulice, mieszkańcy, Opera Paryska, budująca się wieża Eiffla czy pracownia samego Gustawa Eiffla tworzą magiczny klimat, który spowoduje, że zarówno małym jak i dużym widzom zechce się osobiście zawitać do francuskiej stolicy. Niby można by i się przyczepić do kilku wizualnych niedopracowań, które czasem rzucają się w oczy podczas seansu jednak po co, skoro są to mankamenty nic nie ujmujące animacji. Fabuła „Baleriny” nareszcie dzieje się w prawdziwym a do tego ładnie ukazanym mieście ucząc najmłodszych nieco historii (choćby sceny z informacjami o budowie Statuy Wolności i Wieży Eiffla) a nie przedstawiając losy kolejnego wprawdzie super dopracowanego wizualnie jednak zmyślonego królestwa. Wymyślone na potrzeby animacji krainy również zapewniają świetną rozrywkę małym i dużym widzom jednak czasem miło obejrzeć opowieść przemycającą wątki historyczne, z których mali widzowie mogą coś wynieść jednocześnie śledząc opowieść o bohaterach żyjących w prawdziwym świecie.

W „Balerinie” uwagę przykuwa różnorodność charakterów oraz wyglądu postaci, dzięki czemu wizualnie nie jest monotonnie. Nie tylko główna bohaterka, rudowłosa i energiczna Felicja odróżnia się od swoich szkolnych rówieśniczek, ale każda z baletnic oraz innych postaci ma indywidualny wygląd i charakter. Jest różnorodnie więc jest dobrze. Trudno nie obdarzyć sympatią postaci z tej animacji takich jak Felicja, Wiktor czy nawet surowy Louis Merante, gdyż każdy z nich nadaje wyjątkowy klimat tej bajce.

Całą produkcję dopełnia klimatyczna ścieżka dźwiękowa autorstwa niemieckiego kompozytora Klausa Badelta (autor ścieżki dźwiękowej do „Constantine” czy „Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”), piękne sceny przedstawiające tańczące baletnice oraz dobry polski dubbing z delikatnym, dopasowanym pod najmłodszych humorem. Jest więc miło i wizualnie, i muzycznie, i fabularnie.

Płyta DVD zawiera jedynie film w wersji z polskim dubbingiem oraz jego zapowiedź, innych dodatków brak. Znacznym minusem jest brak wersji animacji z oryginalnym dubbingiem i polskimi napisami. Książka dodana do opakowania DVD jest ciut bogatsza niż niezawierająca dodatków płyta z filmem. Znajdziemy w niej fotosy z animacji oraz ciekawe i dobrze przygotowane pod małych widzów opisy postaci występujących w animacji.

„Balerina” autorstwa Erica Summera i Érica Warina to fajna rodzinna produkcja, w której dzięki wierze i ciężkiej pracy nawet niemożliwe marzenia się spełniają. Seans uważam za udany.

Recenzja powstała dzięki współpracy z Monolith Video - dystrybutorem filmu na DVD.


Dystrybutor
Premiera
20-01-2017 (Polska)
14-12-2016 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 2
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

admin