duża fotografia filmu Śnieżna paczka
Miniatura plakatu filmu Śnieżna paczka

Śnieżna paczka

Arctic Justice

2019 | Indie, Wielka Brytania, Chiny, Kanada, Japonia, Korea Południowa, USA | Przygodowy, Animowany, Komedia, Familijny | 92 min

Zwierzaki z arktycznej paki na ratunek światu

Ewa Balana | 12-12-2019
Najnowsza, przyjemna wizualnie, animacja współtwórców takich filmów jak „Sekretne życie zwierzaków domowych”, „Jak ukraść księżyc”, czy „Epoka lodowcowa 4” tylko z pozoru wydaje się być lekką przedświąteczną bajką o życiu zwierzątek gdzieś na dalekiej północy. Film porusza aktualne tematy, w tym przede wszystkim problem globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych oraz kwestię przemian, które są wynikiem cywilizacyjnego postępu.

Akcja filmu rozgrywa się w Arktyce, w miasteczku Tajgowo, które pokryte jest grubą warstwą śniegu. To wcale nie przeszkadza mieszkającym w nim zwierzętom żyć, rozwijać się, pracować i bawić. Postaci zwierzęce są zantropomorfizowane. Głównym bohaterem jest Śmigły, który jest polarnym lisem.

Film ma dwa główne wątki. Pierwszy związany jest z marzeniem Śmigłego, by zostać kurierem dostarczającym paczki. Miasteczko ma swoich lokalnych bohaterów, którymi są trzy psy rasy husky, dzielnie wywiązujące się z tego zadania. To właśnie tylko te psy mogą je wykonywać. Wygląda na to, że prawie wszyscy w Tajgowie robią zakupy przez Internet, paczek jest co niemiara. Kiedy Śmigły staje się dorosły, zatrudnia się w firmie kurierskiej jako asystent. W wolnych chwilach śmiga na snowboardzie i bawi się z przyjaciółmi na śniegu. Oprócz pracy i przyjaciół uwagę Śmigłego absorbuje koleżanka z dzieciństwa, lisiczka Anka, która po powrocie ze studiów inżynierskich, ma w Tajgowie ręce pełne roboty. Pewnego razu lisek decyduje się na samodzielne dostarczenie paczki do odległego adresata. I tu zaczyna się drugi główny wątek. Adresatem tym jest pewien mors, który wraz z setkami lojalnych maskonurów i przy pomocy nowoczesnych wynalazków, planuje stopienie pokryw lodowych, zalanie Ziemi i zapanowanie nad nią.

W bajce zobaczyć można różne gatunki zwierząt: renifery, niedźwiedzie polarne, lisy, wydry, rozmaite ptaki. Słychać różne akcenty językowe i pojedyncze słówka z kilku języków. To złożona, zróżnicowana społeczność. Pomimo wielu różnic wszyscy się w Tajgowie świetnie dogadują i jest to dobrze w bajce zaakcentowane.

Animacja ma dobre tempo i ładną, przyjemną dla oka grafikę, choć nie jest ona szczególnie nowatorska czy wyrafinowana. Spora jest dynamika akcji, co jest niewątpliwie zaletą, ale może okazać się trudna w odbiorze dla najmłodszych. Profesjonalnie brzmi polski dubbing, w którym oprócz Bartka Kasprzykowskiego wzięło udział kilkoro dzieci. Wszyscy świetnie sobie poradzili, a najbardziej śmieszy i zapada w pamięć postać Magdy Reniferowny w wykonaniu Beaty Olgi Kowalskiej.

Największą zaletą tej animacji są walory edukacyjne. Pokazuje środowisko, w jakim żyją zwierzęta na dalekiej północny i ich rozmaite gatunki. Zwraca uwagę na problemy ekologiczne, przestrzega przed nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem wynalazków technicznych i konsekwencjami globalnego ocieplenia. Uczy szacunku do innych, pokazuje wagę przyjaźni i miłości i ma dobre przesłanie. Mówi o tym, że mając przyjaciół, choćby nie wiem jak było się małym, można ocalić świat.
Reżyseria
Dystrybutor
Premiera
06-12-2019 (Polska)
01-11-2019 (Świat)
3,5
Ocena filmu
głosów: 2
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Emilia Troszczyńska