duża fotografia filmu Pavarotti
Miniatura plakatu filmu Pavarotti

Pavarotti

2019 | Wielka Brytania, USA | Biograficzny, Dokumentalny, Muzyczny | 110 min

Król wysokiego C

Biograficzna opowieść Rona Howarda o słynnym tenorze to kwintesencja humanizmu. Śpiewak operowy w produkcji złożonej z materiałów archiwalnych oraz wywiadów to przede wszystkim człowiek o ogromnym szacunku do ludzi, z jakimi zetknął się w swoim życiu Luciano Pavarotti. Jednocześnie obraz przedstawia trudny charakter artysty, choć o złotym sercu dla innych.

Fragmenty archiwalne celowo nie zostały zremasterowane, aby zachować ducha czasów, kiedy muzyka operowa podbijała świat kultury popularnej. W materiałach dodatkowych zawartych na płycie wywiadów udzielają twórcy produkcji oraz najbliżsi Włocha.

Historia obdarzonego wysokim C tenora rozpoczyna się od rodziny - ojciec małego Luciano również śpiewał, jednak była to pasja wykonywana poza pracą. Syn piekarza chciał zostać nauczycielem muzyki, jednak to matka przekonała Luciano, że ma talent, którego nie może zmarnować.

Kolejne szlify głosu opłacone ciężką pracą przyniosły sławę na deskach opery, umożliwiając angaż na wielu znanych scenach. Pavarotti występował w The Metropolitan Opera czy Madison Square Garden. Dzięki menadżerom rozsławił operę pośród odbiorców nie zaznajomionych wcześniej z tym gatunkiem kultury elitarnej, czego kulminacją był słynny koncert trzech tenorów podczas rozgrywek e w 1990 roku w Rzymie.

To Pavarotti zaproponował wspólny występ Placido Domingo, z którym znał się już od kiedy jego kariera nabrała rozpędu oraz Jose Carrerasowi. Koncertu w deszczu wysłuchała także księżna Diana, z którą muzyk szybko się zaprzyjaźnił i rozpoczął działalność charytatywną.

Włoch zawsze podkreślał swoją wdzięczność i miłość do życia, co było wynikiem przeżycia II wojny światowej w dzieciństwie. Tenor bardzo przeżył konflikt w tzw. kotle bałkańskim, dlatego zorganizował koncert, który okazał się cyklicznym projektem "Pavarotti i przyjaciele". Wśród gwiazd światowego formatu wystąpili Bono Uno z zespołem czy Jon Bon Jovi. 

Tournee organizowane na całym świecie wiązały się z z żoną i dziećmi. Kiedy nie wyszedł związek z Nicolettą Mantovanni, z którą muzyk wziął później ślub, całe Włochy żyły tym skandalem obyczajowym, zwłaszcza że Luciano podkreślał swoje katolickie wyznanie. Mężczyzna, którego całe życie otaczały kobiety, tłumaczył, że życie jest zbyt krótkie a sam romans to efekt zakochania się. Upublicznione życie prywatne tenora ujawniło niełatwy charakter artysty jako współpracownika, który dąży do perfekcji w osiągnięciu efektów. Jednocześnie Pavarotti miał ogromny apetyt, nie tylko do makaronów, ale i do życia.

W biografii człowieka sceny muzycznej nie brakowało dramatów takich jak choroba najstarszej córki czy śmierć syna urodzonego przez Nicolettę, przeżyło za to drugie z bliźniąt, kolejna córka. Sam muzyk zmagał się z chorobą nowotworową i do końca liczył na wyzdrowienie. Przy jego łóżku szpitalnym zebrała się cała rodzina. Na pogrzebie były tłumy, odzwierciedlające popularność prawdziwego humanisty, dla którego tak bardzo liczyli się inni, że ufał ludziom bezgranicznie.

Opracowanie dodane do wydania dvd zawiera sylwetkę reżysera oraz przedstawia kulisy realizacji filmu w oparciu o ponad pięćdziesiąt nowych wywiadów, jakie Ron Howard przeprowadził na potrzeby ukazania życia Pavarottiego. To także hołd dla tenora, który był wielkim człowiekiem, filantropem i śpiewakiem na miarę swojego idola, Enrico Caruso.

Recenzja powstała dzięki współpracy z Best Film - dystrybutorem filmu na DVD.
Reżyseria
Dystrybutor
Premiera
02-08-2019 (Polska)
20-06-2019 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Emilia Troszczyńska