duża fotografia filmu Brudna gra
Miniatura plakatu filmu Brudna gra

Brudna gra

Official Secrets

2019 | USA, Wielka Brytania | Biograficzny, Kryminał, Dramat, Romans, Thriller, Wojenny | 112 min

Czyny i konsekwencje [recenzja DVD]

Film przedstawia angielski punkt widzenia na wojnę Zachodu z Irakiem. Stylistyka podjęta przez twórców przypomina klasyczne już produkcje o aferze Watergate: "Rozmowę" Francisa Forda Coppoli czy oscarowych "Wszystkich ludzi prezydenta". Postać Daniela Ellsberga jest nawet przywoływana, zatem warto wspomnieć o "Aktach Pentagonu".

Film oparto na faktach. Keira Knightley zagrała główną rolę tłumaczki pracującej dla rządu, która ujawniła kontrowersyjną umowę pomiędzy Stanami a Wielką Brytanią, co zaważyło na udziale Wyspiarzy w zbrojnej walce z terroryzmem.

Kreacja bohaterki przypomina role Kate Beckinsale w "Whistleblower" czy Nicole Kidman w "Tłumaczce", jednak Angielce najbliżej do Naomi Watts w analogicznej roli w "Fair game".

Fani "Ripper Street" nie zawiodą się pomniejszą rolą MyAnny Buring, natomiast wielbiciele talentu Indiry Varmy mogą pozostać przy "Grze o tron" czy powrócić do wybranych epizodów serialu "Luther". Burning we wspólnych scenach ze świetną Knightley potrafiła przykuć uwagę, natomiast postać Varmy jest istotna dla fabuły, lecz częściej jest wspominana niż przebywa na ekranie.

W nie mniej ważnej roli wystąpił Matt Smith, jeden z odtwórców Dr. Who. Jako dziennikarz drążący niewygodny temat o wiele bardziej przekonująco zagrał Rhys Ifans, chociaż jego postać wydaje się przejaskrawiona. Bohater Smitha był zbyt uległy do zastanej sytuacji.

Ralph Fiennes, obrońca Katharine Gun (Knightley), zagrał wyśmienicie. Renoma aktora poniekąd usunęła postać Gun na boczny ton. Historię zamyka wymowna scena, jednak dotyczy ona relacji prawnika, nie głównej bohaterki.

Adam Bakri w roli męża Gun, Yasara, spisał się kreując rolę dość schematyczną dla produkcji tego typu, jednak aktor sprawnie rozłożył akcenty gry, uwiarygadniając problemy małżeństwa Angielki z obcokrajowcem, postrzeganym jako wróg.

Główną zaletą realizacji Gavina Hooda jest wymowa: konsekwencje podjętych decyzji i czynów. Zarówno w kontekście Gun, jak i samych okoliczności udziału Wielkiej Brytanii w konflikcie powstałym po ataku na WTC.

Mając na względzie analizę dzieła filmowego, warto zwrócić uwagę na muzykę skomponowaną przez Paula Hepkera i Marka Kiliana. Ścieżka dźwiękowa wprowadza w nastrój niepokoju i pewnej grozy.

Wydanie dvd zawiera zwiastun filmu i zapowiedzi innych produkcji.

Recenzja powstała dzięki współpracy z Monolith Video - dystrybutorem filmu na DVD.




Reżyseria
Premiera
30-08-2019 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Arkadiusz Chorób