duża fotografia filmu Błąd systemu
Miniatura plakatu filmu Błąd systemu

Błąd systemu

Systemsprenger

2019 | Niemcy | Dramat | 125 min

Benni, w poszukiwaniu miłości i zrozumienia

Janusz Korczak, prekursor współczesnej myśli pedagogicznej, jako jeden z pierwszych głosił opinię, iż dziecko przede wszystkim jest człowiekiem i tak powinno być traktowane. Sam pisał: „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie (…) Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”. Niby oczywiste prawdy, które gdzieś nam umykają w pędzie codziennego życia. „Błąd sytemu” pokazuje co się dzieje, gdy delikatna, wrażliwa jednostka zderzy się z brakiem zrozumienia, o którym pisał polski pedagog.

„Błąd systemu” to mocny debiut reżyserski Nory Fingscheidt. Film ma na koncie Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Jest to opowieść o Bernadette „Benni” Klaaß, dziewięcioletniej dziewczynce, która ma problemy z agresją i niekonwencjonalnym zachowaniem. Jej przypadek jest tak trudny, iż każda instytucja rozkłada ręce, a Benni tuła się od ośrodka do ośrodka. Sytuacja jest o tyle trudna i przygnębiająca, iż tak naprawdę Benni ma matkę, która opiekuje się pozostałą dwójką swoich pociech, ale losem Benni nie jest zbytnio zainteresowana. Bo Benni nie wpisuje się w ramy definicji „normalnego dziecka”. Choć dziewczynka spotyka na swojej drodze wiele osób, które są żywo zainteresowane jej losem i chcą jej pomóc (pracownicy opieki angażują się całym sercem, ale system jest nieubłagany), to niestety te starania nie pomagają. Benni choć na pierwszy rzut oka jest harda, silna i buntownicza, to tak naprawdę jej zachowanie to krzyk o pomoc. O miłość. Zwłaszcza matki. Jej zachowanie to też tarcza ochronna. Doskonałym przykładem jest tutaj paniczny strach przed tym, iż ktoś mógłby dotknąć jej twarzy. Dlaczego tak bardzo się tego boi? Krótka wzmianka na ten temat może rozedrzeć serce nawet najmocniejszego twardziela. Gdzieś na początku jej dzieciństwa zabrakło miłości, szacunku, zrozumienia. Nadto zaś została obdarzona rygorem, chłodem i obojętnością, które to pozostawiły u niej ranę tak głęboką, iż niemożliwą do zagojenia. Zabrakło za myślą Korczaka nauki, tłumaczenia i pomocy. Tą trudną, złożoną rolę koncertowo zagrała Helena Zengel.  Jej gra porusza, wzrusza, a czasem zwyczajnie wkurza. Znakomicie poprowadzona rola.

„Błąd systemu” to nie jest łatwy film. Przygnębia poczuciem zwątpienia, beznadziei oraz pewnego przerażającego zapętlenia, z którego nie można się wydostać. I choć tematycznie obraz jest zbliżony do brytyjskiego kina społecznego, to samej stronie wizualnej bliżej właśnie do kina niemieckiego, gdzie obraz tętni życiem, czasem wręcz nerwową energią. Do tego mocna, agresywna ścieżka dźwiękowa oraz skontrastowanie spokojnych barw z mocnymi kolorami daje poczucie zburzonej spokojności.

Mocny, wstrząsający i udany debiut niemieckiej reżyserki, ze znakomitą główną rolą Heleny Zengel. Warty uwagi. Dający do myślenia.
Reżyseria
Dystrybutor
Aurora Films
Premiera
24-01-2020 (Polska)
19-09-2019 (Świat)
4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Arkadiusz Chorób