duża fotografia filmu Zaginiona dziewczyna
Miniatura plakatu filmu Zaginiona dziewczyna

Zaginiona dziewczyna

Yokogao

2019 | Japonia, Francja | Dramat | 111 min

Japońska siła godności

„Zaginiona dziewczyna” w reżyserii Kôji Fukady to przejmujący dramat, który momentami przeistacza się w klimatyczny thriller psychologiczny. Polski tytuł od razu nasuwa powiązania ze słynnym filmem Davida Finchera. Choć filmy różnią się od siebie znacznie, to nie tylko tytuł je łączy. Wspólnym mianownikiem są główne bohaterki. Kobiety zaskakujące, intrygujące, nieobliczalne. Jednocześnie przez nieoczywiste zachowania bohaterek w obydwu filmach, fabuła staje się enigmą. Nie wiemy dokąd zmierzają te historie, przez co seanse stają się arcyciekawą przygodą filmową. 

Film Fukady to historia Ichiko. Jej życie toczy się w normalnym rytmie. Jest spełnioną i docenianą pielęgniarką, układa sobie życie prywatne z jednym z lekarzy, z którym pracuje. Chce stać się także troskliwą opiekunką dla kilkuletniego syna swojego narzeczonego. Jednak całe jej życie wali się w jednej chwili. W zaprzyjaźnionej rodzinie, gdzie opiekuje się seniorką rodu, zostaje porwana najmłodsza córka. Po paru dniach o uprowadzenie dziewczyny zostaje oskarżony bratanek Ichiko. Od tego momentu kobieta zaczyna tracić wszystko, co kochała i na czym jej zależało.

Kameralna, klimatyczna, trzymająca w ciągłym niepokoju, powoli snująca się fabuła „Zaginionej dziewczyny” nie raz zaskoczy widza. Zaskoczy swoją nieszablonowością, świeżością podejścia do tematu. Jakbym miała określić o czym jest „Zaginiona dziewczyna” to pierwszym słowem jakie przychodzi mi na myśl to siła. Bo to film o sile. Sile mediów, które potrafią z przytupem wtargnąć do życia niewinnego człowieka, zdemolować je i pozostawić tylko gruzy. Sile plotki, która jak zatrute ziarno potrafi rozrosnąć się do niebotycznych rozmiarów i zniszczyć wszystko, co spotka po swojej drodze. Sile miłości, która ma wiele odcieni od delikatności, poświęcenia po pogardę i zaborczość. Sile zemsty, która pomaga przetrwać czas rozpaczy, ale niczego nie naprawia. Sile kobiety. „Zaginiona dziewczyna” to przede wszystkim film Mariko Tsutsui. Ichiko w jej interpretacji to przede wszystkim kobieta godna. W każdym jej ruchu, geście, wypowiedzianym słowie można wyczuć godność. Jej zachowanie, reakcja na to, co ja spotyka może nie raz zaskoczyć. Zachowanie Ichiko wynika nie tylko z jej natury, ale też z kultury, w której została wychowana. Ichiko nie walczy o siebie. Godnie przyjmuje każdy cios. Tylko raz wypowiada się do ogółu, ale nie aby bronić swojego dobrego imienia, ale aby zabezpieczyć spokojną pracę swoim koleżankom z przychodni. Tsutsui zachwyca w tym filmie, w każdej scenie, w każdej sekundzie. Wzrusza, fascynuje, czasami zwyczajnie denerwuje. W swojej stonowanej, skromnej grze potrafi zawładnąć całym ekranem.

Kôji Fukady pokazuje, iż poprzez takie środki jak subtelność i ciszę, można stworzyć zaskakujący, atrakcyjny oraz trzymający w napięciu film. Bardzo dobre kino. Mistrzowskie aktorstwo Mariko Tsutsui.
Reżyseria
Dystrybutor
Aurora Films
Premiera
03-07-2020 (Polska)
26-07-2019 (Świat)
5,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Arkadiusz Chorób