duża fotografia filmu Ucieczka z Pretorii
Miniatura plakatu filmu Ucieczka z Pretorii

Ucieczka z Pretorii

Escape from Pretoria

2020 | Wielka Brytania, Australia, USA, RPA | Thriller | 106 min

Idea i czyny [recenzja DVD]

Film Francisa Annana oparty jest na faktach i wspomnieniach Tima Jenkina, jakie opisał w książce, na kanwie której oparto scenariusz wycinka z historii apartheidu w RPA w latach siedemdziesiątych. Głos z offu należy do bohatera przedstawianych wydarzeń. Aby dodać autentyzmu, twórcy załączyli zdjęcia w formacie 4x3. Operator Geoffrey Hall zastosował kadry skupione na detalu, głównie twarzy postaci, ukazując ich emocje oraz przedmioty odgrywające znaczącą rolę w tytułowej ucieczce. 

Do Pretorii, więzienia dla skazańców o charakterze politycznym, trafia dwóch wykształconych idealistów, Tim Jenkin (Daniel Radcliffe) i Stephen Lee (Daniel Webber). Młodzi, biali ludzie, przekonali się, że nie chcą żyć w państwie podziałów rasowych i podjęli radykalne kroki uświadomienia społeczeństwa z wyższych klas poprzez rozpropagowanie ulotek wyrzuconych na ruchliwe ulice Kapsztadu. Działanie zostało zaliczone jako akt terroru, a mężczyźni skazani na 12 i 8 lat więzienia. Od pierwszego dnia pobytu w zamknięciu, osadzeni planują ucieczkę, do której przygotowania trwają kolejne lata oraz angażują współwięźniów. 

Mentorem Jenkina i Lee zostaje Denis Goldberg (Ian Hart), który hamuje entuzjazm młodzieńców. Dla Goldberga odbywanie kary ma wymiar polityczny oraz ideowy. Innego zdania jest Leonard Fontaine (Mark Leonard Winter), który nie może wytrzymać rozłąki z synem, a coroczne wizyty ograniczają się do trzydziestu minut. Zdolności manualne Jenkina, wykonującego drewniane kopie kluczy do wielu par drzwi odgradzających od wolności, są wspomagane przez pomysły Lee i Fontaine'a, by pokonać kolejną trudność. Wieloetapowe próby prowadzą do generalnego opracowania planu. By przystąpić do jego wykonania, oprócz własnych przygotowań i szczęścia, uciekinierzy muszą liczyć się z czynnikami losowymi, których nie biorą pod uwagę. Pomocna dłoń przychodzi z niespodziewanej strony. Ucieczka jest zwycięstwem pozostałych za murami Pretorii. Ludzie potrafili zjednoczyć się w imię wyższych idei i wartości. 

Twórcy podali kilka istotnych faktów z historii upadku apartheidu, zestawili także zdjęcia bohaterów wydarzeń z odgrywającymi ich role aktorami. Postać Wintera została wprowadzona jako aspekt humorystyczny, rozładowujący napięcie. Akcja filmu to dynamiczne sceny, fabuła skupia się na tytułowym zadaniu. Współgra z nią muzyka skomponowana przez Davida Hirschfeldera. 

Radcliffe, pomimo tego, że zagrał już Allena Ginsberga w biograficznym obrazie "Na śmierć i życie", wciąż niepotrzebnie utożsamiany jest z Harrym Potterem. Anglik posiada warsztat aktorski i udowodnił wielokrotnie, że ma także talent, zatem przytaczanie z jego filmografii pozycji blockbusterowych czy kasowych, jak w zdecydowanie mniej udanej kontynuacji, "Iluzji 2", to ujma dla zdolności Wyspiarza, który jako Jenkin jest wiarygodny. Webber, zarówno w serialu "Punisher", jak i produkcji Annana, gra drugie skrzypce, choć nie jest niezauważalny. Uwagę przykuwa jednak Winter, z całym francuskim urokiem, choć aktor pochodzi z Australii. Mistrzostwem wykazał się Ian Hart, który minimalistyczną mimiką osiągnął tak charyzmatyczny efekt. 

Film podnosi wciąż istotną kwestię rasizmu. W przedstawionej historii brakuje rozbudowanego wątku dziewczyny Tima, Daphne (Ratidzo Mambo), o której wiadomo jedynie, że Jenkin nigdy więcej jej nie spotkał po skazaniu, wiadomo natomiast, że została aresztowana. Aktorka zagrała wyraziście, zatem można było dopowiedzieć los jej postaci, zamiast pozostawiać jako epizod. Wtedy zapis wydarzeń byłby pełniejszy. 

Wydanie dvd zawiera efektowne menu, zwiastun oraz zapowiedzi innych tytułów.

Recenzja powstała dzięki współpracy z Monolith Video - dystrybutorem filmu na DVD.


4,0
Ocena filmu
głosów: 1
Twoja ocena
chcę zobaczyć
0 osób chce go zobaczyć
dodaj do ulubionych
0 osób lubi ten film
obserwuj
0 osób obserwuje ten tytuł
dodaj do filmoteki
0 osób ma ten film u siebie

dodaj komentarz

Możesz pisać komentarze ze swojego konta - zalogować się?

redakcja strony

Arkadiusz Chorób