Nominacje do 26. Polskich Nagród Filmowych - Orłów ogłoszone
Ewa Balana | 14 dni temuŹródło: Filmosfera, foto Ewa Balana
8 lutego 2024 r. podczas konferencji prasowej przedstawione zostały wyniki I tury głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej, która wyłoniła nominowanych w 18 kategoriach. Nominacje zostały odczytane przez wybranych członków Akademii. Najwiecej z nich zdobyli twórcy filmu "Kos", aż 16. Nieco mniej - 13 mają "Doppelgänger. Sobowtór" i "Filip". O Orła dla Najlepszego Filmu powalczą produkcje: „Chłopi”, „Zielona granica”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Filip” i „Kos”.

Dariusz Jabłoński, pomysłodawca i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej powitał wszystkich zgromadzonych, przeczytał również fragment listu Szymona Hołowni, Marszałka Sejmu, skierowanego do twórców 26. Polskich Nagród Filmowych, w którym nazwał Polską Akademię Filmową niekwestionowaną siłą napędową polskiego przemysłu kinematograficznego. Marszałek wyraził w nim przekonanie, że 26. edycja Orłów stanie się silnym impulsem do dalszego rozwoju i promocji naszego kina na świecie.

Dariusz Jabłoński mocno podkreslił, iż za naszą wschodnią granicą nadal trwa wojna i zaapelował o uczczenie minutą ciszy tych z Ukrainy, którzy zginęli na froncie.

Następnie Katarzyna Podgórna, partnerka PwC, firmy która od lat dba o prawidłowość procesu głosowania PNF, przekazała zalakowane koperty z wynikami, oświadczając przy tym, że głosowanie odbyło się prawidłowo, bez żadnych zakłóceń.

Koperty otworzyli i  nominacje odczytali nominowani i laureaci poprzednich edycji Orłów, utytułowani twórcy filmowi, członkowie Polskiej Akademii Filmowej: Dariusz Jabłoński, Jakub Skoczeń, Natasza Parzymies, Katarzyna Wilk, Dominika Gebel, Jagna Janicka, Magdalena Chowańska, Anna Mazerant, Łukasz Simlat, Agnieszka Suchora, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Piotr Lenar, Bartłomiej Topa, Kasper Bajon, Bartosz Kruhlik, Agnieszka Smoczyńska.

Lista nominacji:

Najlepszy Film Europejski
"20 000 gatunków pszczół" reż. Estibaliz Urresola Solaguren
"Aftersun" reż. Charlotte Wells
"Blisko" reż. Lukas Dhont
"Cicha dziewczyna" reż. Colm Bairéad
"W gorsecie" reż. Marie Kreutzer
"W trójkącie" reż. Ruben Östlund

Najlepszy Film Dokumentalny
"Apolonia, Apolonia", reż. Lea Glob
"Pianoforte", reż. Jakub Piątek
"Skąd dokąd", reż. Maciej Hamela
"Twarze Agaty", reż. Małgorzata Kozera-Topińska
"Vika!", reż. Agnieszka Zwiefka

Odkrycie Roku
Łukasz Rostkowski — najlepsza muzyka,"Chłopi"
Kamila Urzędowska — najlepsza główna rola kobieca, "Chłopi"
Michał Kwieciński" — najlepszy scenariusz, "Filip"
Michał Zieliński — najlepszy scenariusz, "Kos"
Grzegorz Dębowski — najlepsza reżyseria, "Tyle, co nic"

Najlepsze Kostiumy
Katarzyna Lewińska — "Chłopi"
Weronika Orlińska — "Doppelgänger. Sobowtór"
Magdalena Biedrzycka, Justyna Stolarz — "Filip"
Dorota Roqueplo — "Kos"
Małgorzata Zacharska — "Znachor"

Najlepsza Charakteryzacja
Karolina Kordas, Alina Janerka — "Akademia Pana Kleksa"
Mirela Zawiszewska, Justyna Osińska — "Doppelgänger. Sobowtór"
Agnieszka Jońca — "Figurant"
Dariusz Krysiak — "Filip", "Niebezpieczni dżentelmeni"
Aneta Brzozowska — "Kos"

Najlepsza Scenografia
Marek Warszewski, Maciej Fajst — "Doppelgänger. Sobowtór"
Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński — "Filip"
Anna Anosowicz — "Kos"
Joanna Macha — "Raport Pileckiego"
Joanna Macha —  "Znachor"

Najlepszy Montaż
Rafał Listopad — "Doppelgänger. Sobowtór"
Nikodem Chabior — "Filip"
Piotr Kmiecik — "Kos"
Milenia Fiedler — "Liczba doskonała"
Rafał Listopad — "Strzępy"

Najlepszy Dźwięk
Michał Jankowski — "Chłopi"
Kacper Habiskak, Marcin Kasiński, Przemysław Kamieński  — "Doppelgänger. Sobowtór"
Krzysztof Jastrząb — "Figurant"
"Kacper Habiskak, Marcin Kasiński, Mariusz Wysocki — "Filip"
Radosław Ochnio, Adam Szlenda, Filip Krzemień — "Kos"
Leszek Freund — "Święto ognia"
Robert Czyżewicz — "Znachor"

Najlepsza Muzyka
Łukasz L.U.C. Rostkowski — "Chłopi"
Jan Komar — "Doppelgänger. Sobowtór"
Zygmunt Konieczny — "Figurant"
Mikołaj Trzaska — "Kos"
Paweł Lucewicz — "Znachor"

Najlepsze Zdjęcia
Bartłomiej Kaczmarek — "Dopelganger. Sobowtór"
Michał Sobociński — "Filip"
Piotr Sobociński jr — "Kos"
Paweł Edelman — "The palace"
Tomasz Naumiuk — "Zielona granica"

Najlepszy Filmowy Serial Fabularny
"1670", reż. Maciej Buchwald, Kordian Kądziela, scen. Jakub Rużyłło, prod. Akson Studio dla Netflix
"Absolutni debiutanci", reż. Kamila Tarabura, Katarzyna Warzecha, scen. Nina Lewandowska, Kamila Tarabura, Jędrzej Napiecek, prod. ATM Grupa dla Netflix
"Infamia", reż. Anna Maliszewska, Kuba Czekaj, scen. Dana Łukasińska, Julita Olszewska, Anna Maliszewska, prod. Watchout Studio dla Netflix
"Informacja zwrotna", reż. Leszek Dawid, scen. Kacper Wysocki, prod. Opus TV dla Netfllix
"Warszawianka", reż. Jacek Borcuch, scen. Jakub Żulczyk, prod. Magnolia Films dla HBO Europe

Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska
Tomasz Schuchardt — "Doppelgänger. Sobowtór"
Robert Więckiewicz — "Filip"
Jacek Braciak — "Kos"
Robert Więckiewicz —"Kos"
Piotr Pacek —"Kos"

Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca
Ewa Kasprzyk — "Chłopi"
Katarzyna Herman —"Doppelgänger. Sobowtór"
Sandra Drzymalska —"Filip"
Agnieszka Grochowska — "Kos"
Kinga Preis — "Święto ognia"

Najlepsza Główna Rola Męska
Jakub Gierszał —"Dopelganger. Sobowtór"
Eryk Kulm jr — "Filip"
Bartosz Bielenia — "Kos"
Tomasz Włosok — "Zielona Granica"
Leszek Lichota — "Znachor"

Najlepsza Główna Rola Kobieca
Kamila Urzędowska — "Chłopi"
Lena Góra — "Imago"
Magdalena Cielecka — "Lęk"
Marta Nieradkiewicz — "Lęk"
Maja Ostaszewska — "Zielona granica"

Najlepszy Scenariusz
Andrzej Gołda — "Doppelgänger. Sobowtór"
Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz — "Filip"
Michał A. Zieliński — "Kos"
Grzegorz Dębowski — "Tyle, co nic"
Agnieszka Holland, Michał Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko — "Zielona granica"

Najlepsza Reżyseria
Jan Holoubek — "Doppelgänger. Sobowtór"
Michał Kwieciński — "Filip"
Paweł Maślona — "Kos"
Grzegorz Dębowski — "Tyle co nic"
Agnieszka Holland — "Zielona granica"

Najlepszy Film
"Zielona granica", reż. Agnieszka Holland
"Chłopi", reż. DK Welchman, Hugh Welchman
"Doppelgänger. Sobowtór", reż. Jan Holoubek
"Filip", reż. Michał Kwieciński
"Kos", reż. Paweł Maślona

Katarzyna Podgórna







Bartosz Kruhlik i Magdalena Chowańska

Natasza Parzymies i Eliza Rycembel

ostatnia fot. - materiały prasowe