logowanie   |   rejestracja
 
Tadeusz Huk
Tadeusz Huk
  
Data urodzenia: 1948-05-01
Miejsce urodzenia: Kraków, Polska
 
 
Biografia:

Studiował aktorstwo w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na teatralnych deskach debiutował w 1970 r. Miał już wtedy za sobą występ ...

 
   
Gwiazdometr: (głosów: 1)
Nie lubię 100% Lubię
Ocena osoby:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Biografia:  
 

Studiował aktorstwo w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na teatralnych deskach debiutował w 1970 r. Miał już wtedy za sobą występ w filmie "Dzień oczyszczenia" (1969) Jerzego Passendorfera. Przez kilka kolejnych lat grywał role drugoplanowe i epizodyczne. Wystąpił m.in. w "Trzeciej części nocy" (1971) Andrzeja Żuławskiego, "Nagrodach i odznaczeniach" (1973) i "Ocalić miasto" (1976), oba w reżyserii Jana Łomnickego oraz w "Wodzireju" (1977) Feliksa Falka.

Pierwsza główna rola i, według samego Huka najważniejsza, to postać Krzysztofa w filmie Agnieszki Holland "Aktorzy prowincjonalni" (1979). Krzysztof to najzdolniejszy i pełen zapału aktor w zespole prowincjonalnego teatru, którego drażni lekceważąca postawa reżysera z Warszawy. Aktor wystąpił w wielu filmach kina moralnego niepokoju, "Amatorze" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego, "Szansie" (1979) Feliksa Falka, "Gorączce" (1980) Agnieszki Holland. "Danton" (1982) Andrzeja Wajdy, w którym Huk zagrał Gouthona, był kręcony we Francji w czasie, gdy w Polsce panował stan wojenny. Ponieważ w czasie realizacji "Matki królów" (1982) Janusza Zaorskiego występował również w teatrze, otrzymał od wojewody krakowskiego specjalne pozwolenie na poruszanie się taksówkami po godzinie 23-ej. W drugiej połowie lat 80. zagrał w kilku mniej znaczących obrazach.

W latach 90. został jednym z aktorów występujących w filmach Władysława Pasikowskiego. Ich współpraca rozpoczęła się od "Psów", gdzie Huk zagrał Mariana "Wielkiego" Słabego. W "Demonach wojny według Goi" (1998) wcielił się w majora Kusza, a w "Operacji Samum" (1999) w pułkownika. W międzyczasie zagrał gestapowca w "Liście Schindlera" (1993) Stevena Spielberga i pojawił się w "Pannie Nikt" (1996) Andrzeja Wajdy. Wystąpił również w filmach Olafa Lubaszenki "Chłopaki nie płaczą" (2000) i "Poranek kojota" (2001).

Kiedyś chciał poświęcić się malarstwu, lecz dziś maluje już tylko dla rozrywki. Wynotowuje sobie również spostrzeżenia dotyczące życia codziennego, ale na razie nie zamierza tego publikować. Prowadzi popularną kawiarnię "Maska", która sąsiaduje z krakowskim Teatrem Starym.


źródło: film.onet.pl (DK)
Dodatkowe informacje:
 
Filmografia
Biografia
Strony www [0]
Wiadomości [0]
 
Galeria zdjęć [7]
Video
 
Redakcja strony
  Duster
  Artur Wójcicki
  Marta Suchocka
dodaj/edytuj treść
[odsłon: 2073]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera