Ta młoda aktorka, do niedawna znana tylko w swojej ojczyźnie, właśnie stoi u progu międzynarodowej kariery. Do aktorstwa podeszła jednak profesjonalnie i oprócz powołania posiada również stosowne wykształcenie. Ukończyła Hochschule für Schauspielkunst "Ernst Busch" w Berlinie, posiada również doświadczenie teatralne (jest członkinią trupy teatralnej Münchner Kammerspiele), w tym ma na koncie prestiżowe role w sztukach Szekspira, Eurypidesa i Sofoklesa.
W filmie zadebiutowała rolą Karin - przyjaciółki głównej bohaterki, w telewizyjnych „Grzesznych pocałunkach” (1999). Zaraz potem przyszła już główna rola w komedii romantycznej „Mein Bruder, der Wampir” (2001), a także rólka w „Julietta” (2001) dramacie skierowanym do młodszej części publiczności, bowiem tłem dla dramatu trojga nastolatków jest berlińskie Loveparade.
Sławę zdobyła w 2004 roku rolą w filmie skierowanym dla młodzieży „Edukatorzy”. Partnerował jej kolejny idol młodzieży Daniel Brűhl wsławiony rolą w "Goodby, Lenin". Młodzieżowy manifest przeciwko leniwemu bogactwu zdobył ogromną popularność, także poza granicami Niemiec, premierę bowiem miał na festiwalu w Cannes.
W tym samym roku na chwilę pojawiła się w kolejnym nagłośnionym przedsięwzięciu, które było o wiele bardziej kontrowersyjne niż buntowniczy „Edukatorzy”. „Upadek” to opowieść o ostatnich dniach Hitlera, film który postawił sobie ambicje pokazania ludzkiej twarzy potwora.
Kolejną ważną rolą okazuje się występ w „Krainie śniegu” (2005), gdzie Jentsch kreśli pogłębiony psychologicznie portret wrażliwej kobiety. Partnerował jej gwiazdor robiący karierę w Hollywood Thomas Kretschmann. Prawdziwy przełom, a zarazem okazja by Jentsch miała możliwość zaprezentowania pełni swojego talentu była tytułowa rola w dramacie „Sophie Scholl - ostatnie dni” (2005), opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach z 1943 roku, gdy grupa młodych Niemców sprzeciwiała się propagandzie hitleryzmu. Film oddaje nie tylko bohaterstwo i idealizm młodej dziewczyny, ale również jej nieugiętą postawę i niewinny idealizm, który doprowadził ją do śmierci. Aktorka za swoją rolę została obsypana nagrodami: dostała Srebrnego Niedźwiedzia na Berlińskim Festiwalu Filmowym, Felisa oraz Nagroda Publiczności Felix dla najlepszej aktorki.
Kolejny ważny dla jej kariery film oraz poważny wkład do filmografii europejskiej to udział w przedsięwzięciu Jirí Menzla „Obsługiwałem angielskiego króla”, w którym Jentsch wciela się w młodą żonę głównego bohatera, bezgranicznie zakochaną w Hitlerze.
W tym samym roku (2006) zagrała w komedii „Bob’s Not Gay”.