logowanie   |   rejestracja
 
Serce na dłoni (2008)
Serce na dłoni (2008)
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Scenariusz: Krzysztof Zanussi
 
Obsada: Bogdan Stupka ... Konstanty
Bogdan Stupka ... Konstanty
Szymon Bobrowski ... Angelo
Krzysztof Kowalewski ... Chirurg
Marek Kudełko ... Stefan
 
Premiera: 2008-09-26 (Polska)
   
Filmometr: (głosów: 1)
Odradzam 0% Polecam
Ocena filmu:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Recenzja:
 
Gdy arystokrata brata się z pospólstwem

Krzysztof Zanussi to reżyser-filozof, obserwator życia i moralista. Po zakończeniu seansu jego najnowszego filmu „Serce na dłoni” wyszłam z kina rozgoryczona i zaniepokojona. Przez dłuższy czas zadawałam sobie pytanie, dlaczego Zanussi, człowiek spod którego ręki wyszły tak wybitne filmy jak: „Rok spokojnego słońca”(1984), „Barwy ochronne”(1976), „Iluminacja”(1972) czy mój ulubiony film mistrza, telewizyjna produkcja „Za ścianą” (ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Mai Komorowskiej i Zbigniewa Zapasiewicza), nakręcił tak zły film?


Historia „Serca na dłoni” jest prosta. Losy dwóch całkiem obcych i różnych od siebie mężczyzn krzyżują się w szpitalu, gdzie przebywają w ramach rekonwalescencji. Pierwszy z mężczyzn, bogaty i niemający żadnych granic moralnych, gangster-miliarder Konstanty (Bogdan Stupka), odzwierciedla wszelkie zło, obłudę i cynizm współczesnego świata. Drugi to jego całkowite przeciwieństwo - dobroduszny, niewinny, a przez to naiwnie głupi Stefan (Marek Kudełko). Z biegiem akcji okaże się, iż biedny Stefan ma coś, co bardzo chciałby mieć w swoim posiadaniu miliarder. Chodzi mianowicie o serce. Serce do przeszczepu.


Nowa produkcja Zanussiego miała być głosem przeciwko postmodernizmowi, który w filmie potraktowany został jako wszechdostępny (postacie oglądają wykład poststrukturalisty Jacquesa Derridy w internecie), a przez to niebezpieczny model rzeczywistości, który może zniszczyć ludzkość i człowieczeństwo. Zanussi wchodzi w polemikę z myślicielami postmodernizmu, którzy negują dychotomiczny podział świata i „metafizykę obecności”. Stara się ukazać, że w jego świecie nadal istnieje jasny podział na dobro-zło oraz że człowiekowi do życia potrzebny jest drugi człowiek (Stefanowi jego dziewczyna, a Konstantemu, w pewnym sensie, podwładny Angelo). Czyni to w sposób przez siebie ulubiony, to znaczy nadaje filmowi formę paraboliczną. Jednakże schematyzm (doszłam do wniosku, że w świecie wykreowanym przez reżysera jest tylko jedna uniwersalna grupa krwi), jednowymiarowość, wręcz płaskość bohaterów filmu, komiczna symboliczność, nie nadają „Sercu na dłoni” uniwersalnego charakteru przypowieści, a po prostu prymitywizują obraz, co za tym idzie także jego niby-przesłanie. Najbardziej w „Sercu na dłoni” drażni fakt, iż nieustannie podkreśla się, że jest to czarna komedia, ale z ważkim przesłaniem (na przykład pompatyczna, jednostajna muzyka Wojciecha Kilara jest wręcz nie do zniesienia). Przeważnie, gdy dzieło sztuki „krzyczy” o swoim istotnym przesłaniu, tak naprawdę o niczym ważnym nie mówi, a po prostu uzurpuje sobie prawa do wielkiej sztuki. Tak się dzieje w przypadku „Serca na dłoni”.


Mezalians Krzysztofa Zanussiego z kulturą popularną (wybór komedii jako wzorca gatunkowego, zatrudnienie serialowych aktorów: Marty Żmudy-Trzebiatowskiej czy Macieja Zakościelnego oraz pojawienie się w filmie ikony polskiej popkultury, czyli Dody) ukazuje, że popkultura potrafi wchłonąć i przekształcić na swoją modłę prawie wszystko, nawet twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Kina Moralnego Niepokoju. Arystokrata polskiego kina zszedł na ziemię i ugrzązł w bagnie pospolitości i marności dnia powszedniego. I w tym widzę pewną ironię losu, gdyż Zanussi odrzuca całkowicie postmodernizm jako taki, zapominając, że twórcy filmowi spod znaku postnowoczesności radzą sobie znakomicie z materią świata kultury masowej, pozostając poza jej granicami.

autor:
Sylwia Nowak
ocena autora:
dodano:
2009-05-27
Dodatkowe informacje:
 
O filmie
Pełna obsada i ekipa
Wiadomości [10]
Recenzje
  redakcyjne [1]  
  internautów [0]  
dodaj recenzję
 
Plakaty [2]
Zdjęcia [4]
Video [1]
 
DVD
 
dodaj do ulubionych
 
Redakcja strony
  droo
  Maciek Słomczyński
  Arkadiusz Chorób
  Duster
dodaj/edytuj treść
ostatnia modyfikacja: 2011-05-02
[odsłon: 8008]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera