W roku 1980 ukończyła krakowską PWST. Karierę aktorską rozpoczęła na deskach Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Była tam jednak krótko. Zaraz potem - w roku 1982 została aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie dzięki wybitnym kreacjom i uznaniu publiczności i krytyki zdobyła pozycję gwiazdy. Zagrała tu przeszło 70 dużych ról. Gra najczęściej postacie mroczne, skomplikowane, o zabarwieniu dramatycznym. Widzowie pamiętają między innymi tytułową rolę w Antygonie Sofoklesa, Julię w Pannie Julii Strindberga, Katarzynę w Poskromieniu złośnicy, Maszę w Trzech siostrach, Panią Martin w Łysej śpiewaczce Ionesco, Marię Lebiadkin w Biesach, Solange w Pokojówkach Geneta, Panią de Tourvel w Niebezpiecznych związkach, Ellę w Janie Gabrielu Borkmannie oraz Kobietę w Dwa. Na swoim koncie ma także role w Teatrze Telewizji: tytułową Marię Stuart, Hannę Jarvis w Arkadii, Senję w Tupilaku. Jest laureatką wielu nagród, między innymi Nagrody Artystycznej Młodych im. Wyspiańskiego (1988) i Nagrody Wojewody Gdańskiego (1993). Dorota Kolak jest także pedagogiem - na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku przygotowała cztery operowe dyplomy, pracuje także ze studentami gdyńskiego Studium przy Teatrze Muzycznym. Egzemplarz każdej nowej sztuki Dorota Kolak traktuje jak Biblię. " - Czytam go w kółko i do oporu, głośno i cicho. Nie wypuszczam go z ręki, a kiedy przystępujemy do prób sytuacyjnych role umiem na brudno." Lubi wypoczywać na Kaszubach, spacerować po lesie, spotykać z przyjaciółmi, odpoczywać i gadać. Ma jedną córkę, jej mężem jest aktor Igor Michalski.
Za rolę Elwiry w „Mężu i żonie” Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Augustynowicz otrzymała w 2003 roku aż dwie nagrody: w Opolu na XXVIII. OKT oraz w Szczecinie na XXXVIII. OPTMF KONTRAPUNKT –(Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego).
W 2004 roku za rolę tytułową w „Matce” Stanisława Ignacego Witkiewicza Dorota Kolak otrzymała doroczną nagrodę artystyczną miasta Gdańska. - Dla aktora zawsze najważniejsza i najlepsza jest ostatnia praca Ta rola należy do pięciu najważniejszych w mojej karierze, obok Antygony, Marii w „Biesach” wg Dostojewskiego, „Pokojówek” i „Panny Julii”. Pamięć o kreacji aktorskiej kończy się po spektaklu, a nagrody tę pamięć przedłużają.
Dorota Kolak jest również laureatką nagrody teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2003.
|