logowanie   |   rejestracja
 
Mała matura 1947 (2010)
Mała matura 1947 (2010)
Reżyseria: Janusz Majewski
Scenariusz: Janusz Majewski
 
Obsada: Adam Wróblewski ... Ludwik Taschke
Antoni Królikowski ... Romek Szrama
Marrek Kondrat ... Profesor Matoń, łacinnik
Wojciech Pszoniak ... Major Trzaska
Wiktor Zborowski ... Profesor "Syfon", matematyk, wychowawca klasy
 
Premiera: 2011-04-15 (Polska)
2010-05-24 (FPFF w Gdyni)
   
Filmometr:
Odradzam 50% Polecam
Ocena filmu:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Recenzja:
 
(Nie)mała matura

Film w reżyserii Janusza Majewskiego, to historia ukazująca losy rodziny repatriantów ze Lwowa. Państwo Taschke przybywają do Krakowa, gdzie muszą zacząć życie w obcym domu, w nowym otoczeniu. Ludwik Taschke - główny bohater - do tej pory podziwiał Kraków jedynie na znaczkach pocztowych, a teraz podejmuje naukę w tamtejszym renomowanym gimnazjum. W szkole poznaje nowych kolegów, zdobywa wiedzę i sympatię profesorów. Pochodzi z inteligenckiej rodziny, która zapewniła mu dobre wychowanie, toteż zawsze jest grzeczny i uprzejmy wobec starszych, nie daje się wciągać w bójki z rówieśnikami. Jest inteligentny, oczytany, zdecydowanie typ humanisty. Przede wszystkim jednak jest nastoletnim chłopcem i nieobce mu wygłupy i zabawa z kolegami. Na trudne lata powojenne przypada Ludwikowi równie trudny okres dojrzewania; hormony dają znać o sobie, dziewczęta z żeńskiej szkoły stają się kobiece i kuszące. Pani Mecenasowa, którą Ludwik uczy języka niemieckiego, kusi chłopca przy każdej okazji, flirtuje i zachęca do działania, co wprawia go w zakłopotanie. Rzeczywistość polityczna także budzi sprzeczne emocje. Przypadek sprawia, że Ludwik zostaje aresztowany i spędza noc w areszcie. Działania nowych władz poznaje od podszewki i wcale mu się one nie podobają, nic nie jest tak jak powinno być. 

Historia Ludwika pokazuje, że mimo tego, iż dzieją się rzeczy, których nie chcemy, trzeba umieć żyć dalej. Świetnie widać to w scenie, gdzie chłopcy siedząc nad rzeką wspominają Marka, który nie tak dawno temu spacerował tam ze swoją dziewczyną, co nagle uświadamia chłopcom, że oni jeszcze nie mają dziewczyn i coś trzeba w tej kwestii zmienić. Obsada interesująca, bo razem z doświadczonymi aktorami, zagrało wielu debiutantów. Grono pedagogiczne, obsadzone doborowym towarzystwem: Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz, Dorota Segda oraz (wyjątkowo, na prośbę reżysera) Marek Kondrat. W roli wychowawcy klasy wystąpił Wiktor Zborowski, wcielając się w profesora Syfona, z którego chłopcy często sobie żartowali, przez co każdą lekcję zaczynał on od dokładnego obejrzenia swojego krzesła. Aktorzy jak zwykle pokazali wysoki poziom, za co wielkie dzięki. W roli Ludwika zadebiutował Adam Wróblewski, młody amator świetnie poradził sobie z tą rolą, za co należą mu się duże brawa.

Podobnych historii jest wiele, ale niewiele z nich można ujrzeć na dużym ekranie. Zdecydowanie należy się ukłon w kierunku reżysera, za to, że zdecydował się ze swoich wspomnień, doświadczeń i przeżyć stworzyć tak ciepły i pełen humoru obraz. Muzyka w filmie, a zwłaszcza nostalgiczne dźwięki trąbki, świetnie podkreślały treść obrazu. Myślę, że film zainteresuje zarówno widzów równych wiekiem Ludwikowi – w końcu dojrzewanie zawsze jest trudne, jak i równolatków reżysera - przecież takich szkół i takich profesorów już nie ma. „Mała matura 1947” będzie też ciekawa dla każdego, kto choć trochę lubi historię i docenia dobre kino. To jest 110 minut, podczas których śmiech i humor kontrastują z rzeczywistością wcale nie różową. Warto obejrzeć ten film.
autor:
Asia Mękal
ocena autora:
dodano:
2011-04-20
Dodatkowe informacje:
 
O filmie
Pełna obsada i ekipa
Wiadomości [3]
Recenzje
  redakcyjne [1]  
  internautów [0]  
dodaj recenzję
 
Plakaty [2]
Zdjęcia [16]
Video [1]
 
DVD
 
dodaj do ulubionych
 
Redakcja strony
  Marta Suchocka
  Radosław Sztaba
  Duster
  Arkadiusz Chorób
dodaj/edytuj treść
ostatnia modyfikacja: 2012-09-28
[odsłon: 8835]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera