logowanie   |   rejestracja
 
Świnki (2009)
Świnki (2009)
Reżyseria: Robert Gliński, Bartosz Dombrowski
Scenariusz: Robert Gliński, Joanna Didik
 
Obsada: Filip Garbacz ... Tomek
Anna Kulej ... Marta
Daniel Furmaniak ... Ciemny
Katarzyna Pyszyńska ... Agata
Piotr Jagielski ... Antek
 
Premiera: 2011-05-20 (Polska), 2010-06-10 (Świat)
2009-07-07 (Festiwal Filmowy w Karlowych Warach)
   
Filmometr: (głosów: 1)
Odradzam 100% Polecam
Ocena filmu:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Recenzja:
 
Mocne Świnki

„Świnki” - nowy film Roberta Glińskiego. Choć sformułowanie nowy nie jest być może do końca na miejscu, gdyż film swą światową premierę miał prawie dwa lata temu, w 2009 roku na Festiwalu w Karlovych Varach. Do opóźnień, jeśli chodzi o premiery zagraniczne jesteśmy już niestety przyzwyczajeni, teraz widocznie pora na nowy trend, gdy polskie filmy będą najpierw oglądać nasi przyjaciele z zagranicy. Nie to jest jednak najważniejsze, choć budzi emocje, co najmniej takie jak i sam film.

Robert Gliński jest reżyserem uznanym, rektorem PWSFTviT w Łodzi. Sam scenariusz do „Świnek” to wynik współpracy z jedną ze studentek, Joanną Didik. Jest też przede wszystkim reżyserem filmu „Cześć Tereska”, którym postawił sobie dość wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o dalsze produkcje. Jak mówił sam reżyser na konferencji prasowej, jego filmy mają jakiś cel, misję. Ukazują problemy, patologie, naświetlają wstydliwe tematy. Jest to oczywiście wielce chwalebne, ale też niestety naiwne, zmienianie świata za pomocą kina brzmi jak kolejne hasło nieżyciowych idealistów.

„Świnki” pokazują świat dziecięcej prostytucji, wiejskich dyskotek, niemieckich pedofilii, nastolatek idących do łóżka za nowe buty, czy koronki na zęby. Film ponadto jest określany jako kontrowersyjny, „mocniejszy niż Galerianki”. Szczególnie to ostatnie określenie burzy mnie, tudzież mój cały światopogląd. Odkąd to miarą wybitności filmu, jest to, że jest „mocniejszy” od innego? Niedługo produkcja filmowa, będzie reklamowana hasłem: „mocniejszy niż nagranie z ubojni koni”, bądź „ w naszym filmie jest o trzy ciała więcej niż w… (wpisz dowolny tytuł)”. Ponadto „Świnki” pokazują Kościół w karykaturalnej formie, rozmodlonego tłumu, śpiewającego religijne przyśpiewki. Tłumu, w którym nie ma miejsca na dialog, bo ważniejsze są układy taneczne i synchronizacja ruchów przy wyśpiewywanych melodiach. Także rodzice, nauczyciele to osoby żyjące w jakby innym świecie, nie dostrzegające problemów dzieci. Jednostki głuche, bezradne, tchórzliwe, dodatkowo jeszcze zawodowo i życiowo przegrane. Tytułowe świnki zaś to dzieci, dla których istnieje przelicznik na wszystko, za co mogą zapłacić własnym ciałem, zmieniają się tylko stawki i zakres usług.

„Świnki” wydają się mieć zapał dydaktyczny, moralizatorski, ale co chyba gdzieś umyka, nie są przecież dokumentem. Poruszają temat ważny, trudny w sposób delikatnie mówiąc przerysowany i groteskowy, prawdopodobieństwo tego, iż szesnastolatek zostaje alfonsem, po wyeliminowaniu poprzedniego, wydaje mi się jednak mimo powszechnej degeneracji, dość nikłe. I chyba jedynym słusznym podejściem (chyba, że ktoś ma pomysł na lepsze) do owej produkcji, jest uzmysłowienie sobie, że liczy się w niej temat, przekaz. Szkoda tylko, że realizacja pozostawia wiele do życzenia.

autor:
Ula Jagodzinska
ocena autora:
dodano:
2011-05-12
Dodatkowe informacje:
 
O filmie
Pełna obsada i ekipa
Wiadomości [9]
Recenzje
  redakcyjne [2]  
  internautów [0]  
dodaj recenzję
 
Plakaty [3]
Zdjęcia [34]
Video [1]
 
DVD
 
dodaj do ulubionych
 
Redakcja strony
  vaultdweller
  Maciek Słomczyński
  Marta Suchocka
  Radosław Sztaba
  Arkadiusz Chorób
  Duster
dodaj/edytuj treść
ostatnia modyfikacja: 2011-07-07
[odsłon: 6730]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera