Jedna z najbardziej obiecujących, młodych gwiazd Hollywood. W świat show businessu wysłała go mama, która pewnego razu, oglądając telewizyjną reklamę, stwierdziła, że jej synek mógłby przecież w niej występować - był uroczym dzieckiem, w szkole podstawowej śpiewał w chórze, grał w szkolnych przedstawieniach. Pani Wood posłała więc siedmioletniego Elijah'a do szkoły dla dziecięcych modeli, a po pół roku zawiozła do Hollywood, na międzynarodowy konkurs młodych talentów, gdzie został zauważony przez agenta i zaproponowano mu karierę aktorską. Po miesiącu rodzina Wood przeprowadziła się do Los Angeles. Elijah wprawdzie zaczął karierę bardzo wcześnie, ale swoje wychowanie uważa za tradycyjne, jest bardzo związany ze starszym bratem Zachariahem i młodszą siostrą Hannah. Największy wpływ na Elijah'a miała matka, która wspierając syna, chodziła z nim na wszystkie przesłuchania i wywiady, czekała na niego na planie filmowym.
Pierwszą rolę dostał w teledysku Pauli Abdul, potem grał w "Powrocie do przyszłości II" (1989) i w "Wydziale wewnętrznym" (1990). Krytycy zauważyli go w "Avalonie", nominowanym do czterech Oskarów filmie Barrego Levinsona z 1990 roku, gdzie zagrał syna głównego bohatera. Rok później wystąpił z Melanie Griffith i Donem Johnsonem w "Paradise" (1991) jako młody chłopiec, który pomaga skłóconej parze wrócić do siebie po burzliwym rozstaniu. Grywał u boku gwiazd - z Melem Gibsonem w "Zawsze młody" (1992), Kevinem Costnerem w "Wojnie" (1994). W "Synalku" zmierzył się z inną dziecięcą gwiazdą - Macaulayem Culkinem. Film okazał się porażką, ponieważ publiczność nie mogła przyzwyczaić się do psychopatycznego synalka odtwarzanego przez blond-chłopię z "Kevin sam w domu". Wood grający tu dobrego, uczuciowego chłopca, utwierdził stereotyp ról, jakie często otrzymuje. Przed podobnym, choć ambitniejszym zadaniem postawił go Ang Lee, reżyser "Burzy lodowej" (1997), gdzie w roli Mikey'a Carvera sportretował myślącego, wrażliwego, a zarazem bezradnego bohatera. Film okazał się finansowym i aktorskim sukcesem Elijah'a. Wystąpił w filmach science-fiction "Oni" i "Dzień Zagłady" (oba 1998), w dramacie "Czarne i białe" (1999), w komedii kryminalnej "Łańcuch szczęścia" (2000) i komedii romantycznej "Spisek" (2001).
W trylogii "Władca Pierścieni" – filmowej wersji słynnej powieści Tolkiena – zagrał hobbita Froda Bagginsa. Kolejne części wchodziły na ekrany w 2001, 2002 i 2003 r. Za występ w "Drużynie Pierścienia" był nominowany do MTV Movie Award, za "Dwie wieże" dostał tę nagrodę w kategorii najlepszy duet aktorski, a za "Powrót Króla" otrzymał nagrodę Saturna.
Wystąpił w komedii romantycznej "Wszystko czego pragnę" (2002), pojawił się w filmie dla dzieci "Mali Agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd" (2003) Roberta Rodrigueza, zagrał w komedii "Zakochany bez pamięci" (2004) z udziałem Jima Carreya, Kate Winslet i Kirsten Dunst, a także w thrillerze "Sin City – miasto grzechu" (2005).