Opis: |
Jak wiele może zrobić jeden człowiek? Czy poczucie sprawiedliwości i niezgoda na bezprawie wystarczy, aby zmienić ten świat na lepszy? Te pytania nurtują reżysera, pokazującego ludzi, którzy odważyli się wystąpić przeciw dyskryminacji, rasizmowi, łamaniu praw człowieka, ograniczaniu wolności, wykorzystaniu i wykluczeniu.
Biegacz, John Carlom, podczas ceremonii wręczenia medali na Olimpiadzie w Meksyku podnosi obleczoną w czarną rękawiczkę pięść. To znak protestu przeciw rasizmowi i gest, który stając się symbolem walki z ksenofobią, uruchamia lawinę problemów, którym sportowiec musi stawić czoło.
Studentka z Chile - oburzona poziomem edukacji w swoim kraju, gdzie kształcić się mogą tylko najbogatsi, a dostęp do uniwersytetu jest poważnie ograniczony, organizuje szereg demonstracji, które ogarniają cały kraj. Niezrażeni agresją służb policyjnych uczniowie okupują szkoły, wychodzą na ulice i niedługo potem słyszą komunikat o decyzji rządu w sprawie przyznawania grantów umożliwiających bezpłatną naukę.
Pastor z Lipska opowiada o swojej pracy w kościele św. Mikołaja, w którym ludzie, zbierający się pod koniec lat 80-tych XX wieku na modlitwach w intencji pokoju, zaczynają dostrzegać potrzebę działania. Nasilające się polityczno-społeczne napięcie, a także potrzeba interwencji i realnego wpływu na sytuację podzielonych Niemiec, znajdują ujście w zamieszkach. Niedługo później upada berliński mur.
Młody buddyjski mnich z Birmy, poruszony bezprawną, niezawinioną śmiercią innego mnicha, zabitego przez wojsko w czasie akcji interwencyjnej, łamie milczenie i doprowadza do wielkiego protestu mnichów w przestrzeni publicznej. Brutalnie stłumiona akcja zmusza go jednak do wyjazdu do USA.
Anonimowy Chińczyk, internetowy nałogowiec, wyszukuje filmy ilustrujące najbardziej ukrywane akty rządowej przemocy, zablokowane przez cenzurę. Ponownie przywraca je do obiegu w sieci. Odkrywa to, co spychane jest poza pole widzenia. W filmie boi się jednak pokazać twarz.
Młoda irańska dziewczyna odmawia zdetonowania bomby przymocowanej do jej ciała. Saperzy, w ryzykownej akcji rozmontowania ładunku, ratują życie jej i przechodniów.
źródło: internet |