Nazywana jest "królową polskich seriali". To jej zawdzięczamy m.in. "Klan" i "M jak miłość". Ilona Łepkowska uważa, że "serial to też możliwość wychowania, edukacji. I to rozgrzesza komercyjny charakter tej produkcji".
Jej ojciec był profesorem historii w Polskiej Akademii Nauk, matka zajmowała się domem. Łepkowska ma dwoje rodzeństwa. W 1977 roku ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Przedsiębiorstwie Transportu i Spedycji Przemysłu Mięsnego. W owym czasie z nudów zaczęła pisać scenariusze filmowe. W 1982 roku ukończyła Zaoczne Studium Scenariuszowe PWSFTviT w Łodzi, choć nie otrzymała dyplomu. Przez trzy lata zajmowałam się organizacją widowni i reklamą w teatrze prowadzonym przez rodziców Juliusza Machulskiego. Pisała również teksty do tygodników "Film" i "Świat Młodych".
W 1976 roku zagrała epizody w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy. Jako scenarzystka debiutowała w 1983 roku tekstem "Wakacje z Madonną". Film, którego reżyserem jest Jerzy Kołodziejczyk, przedstawiał miłosne i zawodowe doświadczenia młodych ludzi. Łepkowska pracowała przy serialu dla dzieci pt. "Kacperek" (1985) Ryszarda Zatorskiego. Wraz z Magdaleną Łazarkiewicz napisała scenariusz debiutanckiego filmu reżyserki "Przez dotyk" (1985). Obraz otrzymał wiele krajowych i zagranicznych nagród (m.in. Grand Prix na Femmes Film Festival w Creteil oraz nagrodę dziennikarzy na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).
Ogromny sukces odniosły jej scenariusze do komedii wyreżyserowanych przez Romana Załuskiego. Film "Och, Karol!" (1985) reklamowany był jako komedia erotyczna. "Kogel-mogel" (1988) i "Galimatias, czyli kogel-mogel II" (1989) przedstawiały historie z życia rezolutnej Katarzyna Solska (Grażyna Błęcka-Kolska) i jej późniejszego męża Pawła Zawady (Dariusz Siatkowski). Łepkowska i Załuski współpracowali również przy filmie "Komedia małżeńska" (1993).
Łepkowska jest autorką scenariusza "Kocham kino" (1987) reż. Piotr Łazarkiewicz. Współpracowała przy filmach "Jemioła" (1989) Wandy Różyckiej-Zborowskiej i "Przeklęta Ameryka" (1991) Krzysztofa Tchórzewskiego oraz filmach telewizyjnych "Śliczna dziewczyna" Ireneusza Englera i "Sabina" (1998) Kazimierza Tarnasa. Zaadaptowała na potrzeby kina popularną powieść Katarzyny Grocholi pt. "Nigdy w życiu". Scenarzystka wspomina: "Sztuka adaptacji tej książki polegała na tym, żeby zachować przesłanie, które z niej płynie, charakter postaci i szkielet fabularny. Scen wziętych z książki zostało dosłownie kilka.". Komedia w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, z Danutą Stenką w roli Judyty Kozłowskiej, była przebojem 2004 roku.
W 1994 roku Łepkowska napisała scenariusz telenoweli "Radio Romans". Jest autorką scenariuszy wielu odcinków seriali Telewizji Polskiej. Z Wojciechem Niżyńskim pisała "Klan". Pracowała przy "Na dobre i na złe" i "M jak miłość".
Łepkowska ma na swoim koncie scenariusze reklam i programów edukacyjnych. W 2003 roku została prezesem Stowarzyszenia Twórców Telewizyjnych "Serial". Jest szefem sekcji autorów dzieł filmowych w ZAiKS-ie.
Trzykrotnie wychodziła za mąż i tyleż razy rozwodziła się. W 1978 roku urodziła córkę, której ojcem jest scenarzysta Andrzej Wojnach. Weronika Wojnach ukończyła w 2003 roku Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi.