logowanie   |   rejestracja
 
Michał Żebrowski
Michał Żebrowski
  
Data urodzenia: 1972-06-17
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska
 
 
Biografia:
Uznanie przyniosły mu role teatralne. Grał w wielu spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w "Kordianie" w inscenizacji Jana Englerta. Równie ...
 
   
Gwiazdometr: (głosów: 4)
Nie lubię 100% Lubię
Ocena osoby: (głosów: 7)
 
Twoja ocena:
 
Biografia:  
 

Uznanie przyniosły mu role teatralne. Grał w wielu spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w "Kordianie" w inscenizacji Jana Englerta. Równie dobrze wypadł w "Horsztyńskim" w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza. Potrafi być prostacki i odrażający jak w "Miłości i gniewie" Osbourne'a.

Od dziecka marzył o zawodzie aktora. Brał udział w zajęciach kółka recytatorskiego prowadzonego przez Ewę Różbicką w Warszawskim Ośrodku Kultury. Był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie. W roku 1995 r. ukończył wydział aktorski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na XIII Łódzkim Przeglądzie Szkół Teatralnych w roku 1995 Michał Żebrowski otrzymał trzy nagrody: za najlepszą rolę męską, nagrodę publiczności oraz Nagrodę Jana Machulskiego.

Na dużym ekranie debiutował w "Samowolce" (1993) Feliksa Falka. W "Wynajmę pokój" Andrzeja Titkowa nie wyróżnił się niczym szczególnym. W filmie Filipa Bajona "Poznań 56" pozwolił sobie na patos, jakiego unika dziś nawet w teatrze. Serial "Sława i chwała" Kazimierza Kutza to adaptacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza. Żebrowski zagrał Janusza Myszyńskiego.

W 1999 r. stał się znany milionom polskich widzów jako Jan Skrzetuski w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Na planie podpatrywał Daniela Olbrychskiego, który jest dla niego wzorem aktora filmowego. Żebrowski otrzymał nagrodę czytelników miesięcznika "Film", Złotą Kaczkę dla "najlepszego polskiego aktora". W tym samym roku wystąpił w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. Doskonale odnalazł się w tytułowej roli Tadeusza Soplicy. Bogusław Linda zaproponował mu rolę brata Rodgiera w adaptacji sienkiewiczowskich "Krzyżaków", ale film ostatecznie nie powstał. 21 lipca 2000 rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Wiedźmin" Marka Brodzkiego, w którym zagrał Geralta z Rivii. Scenariusz powstał na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego.

W 2002 roku można było aktora zobaczyć w "Pianiście" Romana Polańskiego w niewielkiej roli przyjaciela Władysława Szpilmana. Następnie Hoffman zaangażował go ponownie do współpracy. Tym razem Żebrowski zagrał Ziemowita w ekranizacji powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego "Stara baśń". Rok 2004 przyniósł mu wreszcie rolę w filmie współczesnym. "Pręgi" debiutantki Magdaleny Piekorz, zrealizowane na podstawie prozy Wojciecha Kuczoka, okazały się wielkim sukcesem. Żebrowski za kreację głównego bohatera, który nie może uwolnić się od dramatycznej przeszłości, otrzymał Złotą Kaczkę.

Jacek Bromski powierzył mu potem główną rolę w "Kochankach Roku Tygrysa", produkcji polsko-chińskiej, rozgrywającej się w 1913 roku. Jego bohater, Wolski, ucieka z zesłania na Syberii i znajduje schronienie w rodzinie chińskiego myśliwego. Żebrowski pojawił się na pierwszym planie także u Andrzeja Seweryna, który debiutował za kamerą filmem "Kto nigdy nie żył...". Obraz był opowieścią o księdzu pomagającym uzależnionej młodzieży, który dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Aktor dostał się również od obsady fabularnej wersji przygód Janosika, reżyserowanej przez Agnieszkę Holland i jej córkę Kasię Adamik.

Aktor był trzy razy nominowany do Orła, Polskiej Nagrody Filmowej: za "Ogniem i mieczem", "Wiedźmina" i "Pręgi".

2 września 1999 ukazała się płyta "Zakochany Pan Tadeusz" z recytacją fragmentów "Pan Tadeusza" w wykonaniu Żebrowskiego.

Żebrowski unika dziennikarzy, rzadko udziela wywiadów. Bardzo lubi poezję i polską literaturę romantyczną. Wśród swoich mistrzów wymienia Zbigniewa Zapasiewicza, Gustawa Holoubka, Annę Seniuk.

źródło: film.onet.pl (DK)
Dodatkowe informacje:
 
Filmografia
Biografia
Strony www [0]
Wiadomości [3]
 
Galeria zdjęć [110]
Video
 
Redakcja strony
  vaultdweller
  Marta Suchocka
  Duster
dodaj/edytuj treść
[odsłon: 5976]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera