Opis: |
Ważny głos w dyskusji o "dobrych Niemcach". Opowieść o dwóch niemieckich antyfaszystach to namysł nad sinusoidalnością ocen najnowszej historii oraz nad (nie)sprawiedliwością dziejową. Pozbawiona biało-czarnych analiz, odsłania przed widzem wieloznaczność ludzkich wyborów i ich konsekwencji oraz dramatyzm minionego stulecia.
Carl-Hans von Hardenberg, niemiecki hrabia i notabl, który w 1944 r. współorganizował zamach na Hitlera, oraz Fritz Perlitz, komunistyczny aktywista, który od samego początku walczył przeciwko faszyzmowi, spotkali się w obozie koncentracyjnym. Tam nawiązała się między nimi przyjaźń. Mimo odmiennych poglądów (monarchizm versus komunizm) i innego statusu społecznego (arystokrata versus robotnik), połączyła ich ideowość i antyfaszystowskie działania. Po zakończeniu II wojny światowej Perlitz zostaje politycznym działaczem w NRD i współtworzy nowy system. Hardenberg nie może odzyskać majątku odebranego mu przez komunistów. Po upadku muru berlińskiego losy się odwracają - Fritz Perlitz odchodzi w niepamięć, a rodzina Hardenberga zostaje zrehabilitowana i wraca do łask władz oraz opinii publicznej.
Który z nich bardziej walczył za sprawę? Komu należy się chwała? I wreszcie - czy można mierzyć ilość bohaterstwa w bohaterstwie?
źródło: internet |