Opis: |
Kolejna część oryginalnego cyklu Elegii Aleksandra Sokurowa, utrzymanych w konwencji oscylującej między dokumentem, filmowym esejem oraz osobistym dziennikiem fascynacji, refleksji i kontemplacji.
Po filmowych portretach Andrieja Tarkowskiego, Borysa Jelcyna, Vytautasa Landsbergisa i Fiodora Szalapina, reżyser tym razem kieruje kamerę na niezwykłą parę artystów - wiolonczelistę Mścisława Rostropowicza i śpiewaczkę Galinę Wiszniewskają (która zagrała główną rolę w pokazywanej na ENH 2007 Aleksandrze). Bohaterowie należą do legend muzyki współczesnej i współtworzą jej pejzaż przez niezliczone prawykonania, oryginalne interpretacje, przyjaźń i współpracę z największymi kompozytorami. Wystarczy wspomnieć Prokofiewa, który dostrzegł i wyróżnił młodego Rostropowicza, Szostakowicza piszącego cykle pieśni dla Galiny czy Pendereckiego, który poświęcił wiolonczeliście dwa utwory.
Sokurow maluje intymny portret poprzez indywidualne rozmowy, podglądane sceny z życia i dyskretną narrację z offu. Zadaje przy tym elementarne pytania: gdzie tkwi tajemnica geniusza? czym jest muzyka? na czym polega fenomen rosyjskości?
źródło: dystrybutor |