Znany aktor filmowy i telewizyjny. Związany ze stołecznym Teatrem Ateneum. Absolwent warszawskiej PWST. Kojarzony przede wszystkim z repertuarem komediowym, w którym czuł się najlepiej. Wystąpił w wielu polskich serialach - najczęściej w rolach osiłków czy sportowców.
Marian Glinka urodził się 1 lipca 1943 roku w Warszawie. Jako chłopiec uczęszczał do stołecznej szkoły baletowej. Jako że odnosił sukcesy w tańcu, rodzice wiązali jego przyszłość z tą właśnie dziedziną. On sam zresztą świetnie odnajdywał się w tańcu. W 1961 roku otrzymał pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Towarzyskiego.
Z czasem jednak preferencje Mariana Glinki się zmieniły - pozostał jednak wierny pracy artystycznej i zdał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1968 roku.
Aktor po studiach związał się z Teatrem Dramatycznym na piętnaście lat (1975-83), gdzie współpracował z Gustawem Holoubkiem. Gościnnie występował także w Teatrze Nowym (1968-72, 1985-87 ) i w Teatrze Komedia (1972-75).
Na dużym ekranie zadebiutował w 1968 roku, w filmie "Kochajmy syrenki", w roli pracownika biurowego. Był to jednak tak mało znaczący epizod, że Marian Glinka nie wystąpił nawet w napisach końcowych.
Marian Glinka najlepiej odnajdywał się w repertuarze komediowym. Z pewnością wiele osób pamięta go z audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" czy z występów w kabarecie Jana Pietrzaka.
W latach 1994-1996 Marian Glinka występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Aktor grał jednocześnie w wielu produkcjach filmowych - w małych, jednak bardzo charakterystycznych rolach.
W 1974 zagrał u Andrzeja Wajdy w głośnej i kultowej dzisiaj produkcji, "Ziemia Obiecana". Wcielił się tam w postać Wilhelma Mullera, brata Mady. Wystąpił także u Krzysztofa Zanussiego w filmie "Barwy ochronne". Zanussi zaangażował go także do swojej kolejnej produkcji, "Za ścianą" (1971), gdzie zagrał pielęgniarza.
Pojawił się także w komedii Stanisława Barei "Nie ma róży bez ognia" (1974), serialu TVP "Doktor Murek" (1979), w filmie "Lata dwudzieste...lata trzydzieste" (1983) Janusza Rzeszewskiego, w komedii "Misja specjalna" (1987) Janusza Rzeszewskiego, w filmie kostiumowym "Quo Vadis", gdzie zagrał Kasjusza (2001) Jerzego Kawalerowicza.
W 1986 roku zagrał główną rolę w filmie "Tato, nie bój się dentysty" Zofii Oldak.
W 2007 zagrał Klemensa w filmie Stanisława Tyma, "Ryś". Twórcy filmowi chętnie wykorzystywali sprawność fizyczną Mariana Glinki. Przy kręceniu "W pustyni i w puszczy" aktor był konsultantem do spraw choreografii.
Prywatnie aktor ukochał sobie Tatry, gdzie wyjeżdżał w każdej wolnej chwili, nieprzerwanie przez 50 lat. Ostatnio kojarzony był głównie z rolą w serialu "Daleko od noszy".
Marian Glinka zmarł 23 czerwca 2008 roku. Przegrał walkę z rakiem trzustki.