Polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny młodego pokolenia, który w zbiorowej świadomości widzów zapisał się przede wszystkim jako Grzegorz Zięba w serialu „Na Wspólnej”. Mimo młodego wieku, może pochwalić się sporym doświadczeniem, jeśli chodzi o występy na scenie i ekranie.
Urodził się 17 sierpnia 1977 roku w Wałbrzychu. Studiował w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończył w 2002 roku. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie na XX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role w dyplomowych spektaklach: „A wódki nie starczy”, „Sen nocy letniej” i „Love”.
Bezpośrednio po studiach związał się z Teatrem Polskim w Poznaniu, na deskach którego stworzył wiele znaczących ról scenicznych, m.in. jako tytułowy bohater sztuki „Płatonow i inni” wg Czechowa, w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, jako Piotr w „Zwyczajnych szaleństwach” Petra Zelenki w reżyserii Pawła Szkotaka, Pincet w „Portugalii” Zoltana Egress`ego w reżyserii Iwony Kempy, czy Maurycy w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Marka Fiedora (Maurycy).
Ponadto ma na swoim koncie współpracę z U.B.S. Theater w Schwedt („Romeo i Julia” Williama Szekspira) i z Teatrem Małym w Warszawie („Tripment”, Xawerego Żuławskiego).
W filmie zadebiutował w 2001 roku, dzięki niewielkim występom w znanych ekranizacjach literatury polskiej – „Przedwiośniy” w reżyserii Filipa Bajona i „Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
W 2003 roku rozpoczął kilkuletnią przygodę z telenowelą „Na Wspólnej”, gdzie wcielił się w postać Grzegorza Zięby, serialowego syna Bożeny Dykiel i Mieczysława Hryniewicza. Z uwagi na ogromną popularność serialu, udział w nim przyniósł mu rozpoznawalność i popularność w całym kraju. Dodatkowo na planie telenoweli, aktor spotkał swoją przyszłą partnerkę życiową - Ilonę Wrońską.
W międzyczasie sporo występował, zarówno na scenie, jak również na małym i dużym ekranie. Nieco dłużej zabawił na planie seriali „Apetyt na miłość” (2006), „Egzamin z życia” (2006-2008) i „Odwróceni” (2007). Gościnnie wystąpił m.in. w „Glinie” (2007-2008), „Fali zbrodni” (2006), „Niani” (2006) i w „Kryminalnych” (2008).
Jeśli chodzi o występy na dużym ekranie, w 2007 roku Lichota zagrał w filmowej kontynuacji serialu „Odwróceni”, zatytułowanej „Świadek koronny”, gdzie ponownie wcielił się w postać dziennikarza Łukasza Ozgi.
Rok później pojawił się na planie debiutanckiej komedii Michała Rogalskiego „Ostatnia akcja”, zagrał Tomka w znanej walentynkowej komedii romantycznej „Rozmowy nocą” Macieja Żaka, z Marcinem Dorocińskim i Magdaleną Różczką w rolach głównych oraz dołączył do międzynarodowej obsady polsko-izraelskiej produkcji „Wiosna 1941” Uri Barbasha z gwiazdorskim udziałem Josepha Fiennesa (wszystkie z 2008 roku).
Ma na swoim koncie kilka występów w spektaklach Teatru TV (m.in. znana inscenizacja „Edwarda II” w reżyserii Macieja Prusa 2002, czy oparta na faktach „Afera mięsna” Janusza Dymka 2007).
W 2004 roku został zaszczytnym laureatem stypendium artystycznego kapituły Nagrody Artystycznej Poznania w dziedzinie teatru.
Jest fanem gry w snookera – brytyjskiej gry bilardowej dla dżentelmenów. W turniejach gry w snookera obowiązuje elegancki strój, którego nieodzownym elementem jest muszka.