logowanie   |   rejestracja
 
Ignacy Machowski
Ignacy Machowski
  
Data urodzenia: 1920-07-05
Miejsce urodzenia: Rzeszów, Polska
Data śmierci: 2001-01-11
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
 
 
Biografia:
Aktor, ojciec aktora Krzysztofa Machowskiego i Marii Machowskiej, skrzypaczki.

Choć szerokiej publiczności znany jest z ról filmowych i telewizyjnych, to należy ...

 
   
Gwiazdometr:
Nie lubię 50% Lubię
Ocena osoby:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Biografia:  
 

Aktor, ojciec aktora Krzysztofa Machowskiego i Marii Machowskiej, skrzypaczki.

Choć szerokiej publiczności znany jest z ról filmowych i telewizyjnych, to należy uznać go przede wszystkim za aktora teatralnego.

 

Już w 1944 roku w wyzwolonym Rzeszowie występował w tamtejszym teatrze, jeszcze jako adept. Dopiero po wojnie zdał eksternistyczny egzamin aktorski w Łodzi, by rozpocząć pracę w Jeleniej Górze. Od 1950 roku pracował we Wrocławiu, w Warszawie (gdzie zagrał Lenina w sztuce Nikołaja Pogodina Człowiek z karabinem w Teatrze Narodowym), w Teatrze Polskim w Poznaniu (tu najbardziej odznaczył się rolą Orlanda w Angelice Leo Ferrero).

Jeszcze we Wrocławiu związał się z reżyserem Romanem Sykałą (m.in. inscenizatorem Angeliki), która to współpraca zawiodła go do Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W tym mieście spotkał ponownie Kazimierza Dejmka, który był dyrektorem łódzkiego Teatru Nowego, a przed laty, w Rzeszowie - kolegą z ławki w studiu aktorskim. Właśnie w Łodzi na długie już lata związał się z tym reżyserem, co zaowocowało wielkimi i cenionymi rolami tak przez krytykę, jak i publiczność. W Teatrze Nowym wystąpił m.in. w inscenizacjach dzieł staropolskich (np. w Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim zagrał sześć ról).

 

W 1962 roku Kazimierz Dejmek objął dyrekcję Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie pociągnął wiele osób z niepowtarzalnego zespołu z Łodzi.

W Narodowym Machowski zagrał znów w staropolszczyźnie, ale stworzył także m.in. rolę tytułową w Słowie o Jakubie Szeli Brunona Jasieńskiego (rola nagrodzona przez Ministra Kultury i Sztuki), Wielkiego Księcia Konstantego w Kordianie Juliusza Słowackiego, czy Doktora w pamiętnych Dziadach, po których władze usunęły Dejmka ze sceny narodowej.

 

Od 1969 Machowski pracował w Teatrze Ateneum. Ten okres upłynął przede wszystkim pod znakiem roli generała von Zietena w Wielkim Fryderyku Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jerzego Grudy. Okazało się wówczas, iż "powieść dramatyczna" Nowaczyńskiego nie jest utworem solowym dla odtwórcy postaci Fryderyka (tu zaistniała pamiętna kreacja Jana Świderskiego), ale także z pozostałych, towarzyskich ról (jak również biskup Krasicki - Jerzy Kamas) dało się wykrzesać wiele emocji.

W 1981 roku Machowski powrócił do współpracy z Dejmkiem, tym razem na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, w którym pozostał do końca drogi artystycznej i życia. Tu powstały takie kreacje, jak Żyd w Weselu Wyspiańskiego, Duda w "Drzewie" Myśliwskiego, czy tytułowa rola w Maestrze Jarosława Abramowa-Newerlyego. Zagrał także Rejenta w Zemście Fredry. W trakcie jednego z przedstawień dopadł aktora zawał serca. Od tamtej pory musiał stopniowo ograniczać pracę zawodową.

 

W 2000 roku zagrał swoją ostatnią rolę - doradcę króla Heroda - Ireneusza w Biwaku pod gołym niebem Mariana Pankowskiego w reżyserii Jana Kulczyńskiego.

Ignacy Machowski ogółem w teatrze zagrał ponad sześćset ról, przeszło pięćdziesiąt ról fimowych, ponad sto w Teatrze Telewizji i tysiące w spektaklach radiowych. Wiele z nich przeszło na stałe do historii polskiego teatru i filmu.


źródło: wikipedia.pl
Dodatkowe informacje:
 
Filmografia
Biografia
Strony www [0]
Wiadomości [0]
 
Galeria zdjęć [8]
Video
 
Redakcja strony
  Duster
  lep.
  Maciek Słomczyński
dodaj/edytuj treść
[odsłon: 1438]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera