logowanie   |   rejestracja
 
Brothers (2009)
Bracia
Brothers (2009)
Reżyseria: Jim Sheridan
Scenariusz: David Benioff, Susanne Bier
 
Obsada: Jake Gyllenhaal ... Tommy Cahill
Natalie Portman ... Grace Cahill
Tobey Maguire ... Sam Cahill
Mare Winningham ... Elsie Cahill
Sam Shepard ... Hank Cahill
 
Premiera: 2010-05-21 (Polska), 2009-12-03 (Świat)
2009-12-12 (MFF w Dubaju)
   
Filmometr: (głosów: 6)
Odradzam 83% Polecam
Ocena filmu: (głosów: 12)
 
Twoja ocena:
 
Recenzja:
 
A jednak remake może być poruszający...

Nigdy nie byłem zwolennikiem remake'ów. Pytałem głośno: po co po raz kolejny kręcić ten sam film, wymieniając jedynie obsadę i zmieniając miejsce akcji? Po co przeznaczać środki finansowe na tworzenie kalki, w momencie gdy możemy wydać je na dzieło nowatorskie i oryginalne? Dzięki „Braciom" Jima Sheridana nareszcie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie od dawna pytania. Dzięki tej amerykańskiej produkcji miałem okazję zobaczyć historię przedstawioną wcześniej w kameralnym duńskim filmie Susanne Bier pod tym samym tytułem. W filmie, po który z racji ograniczonej dystrybucji prawdopodobnie większość z nas nie miałaby okazji sięgnąć. Gdy jednak mało znanych aktorów zastąpią na ekranie takie gwiazdy, jak Tobey Maguire czy Jake Gyllenhaal, historia opowiedziana w sposób niemal identyczny, będzie miała nareszcie okazje zaistnieć w kinach i dotrzeć do szerokiego grona widzów. W tym miejscu przyznać się muszę, iż oryginalnej wersji „Braci" jeszcze nie widziałem. Już wersja amerykańska to fantastyczne, poruszające kino, więc w myśl zasady, że remake zawsze będzie słabszy od oryginału, obiecałem sobie jak najszybciej nadrobić zaległości.

Najnowszy film Sheridana opowiada historię Sama i Tommy'ego. Tytułowych braci dzieli niemal wszystko. Pierwszy z nich (bardzo dobry Maguire) to pnący się po szczeblach zawodowej kariery żołnierz, dumnie służący Stanom Zjednoczonym - przykład wzorowego patrioty, ojca rodziny i człowieka, który osiągnął w życiu wiele, wyłącznie dzięki uporowi i ciężkiej pracy. Zupełnym przeciwieństwem Sama jest Tommy (jeszcze lepszy Gyllenhaal) - życiowy outsider, który od wielu lat nie może ułożyć sobie życia. Nie ma rodziny, często zmienia pracę, ociera się o kryminał. Właściwa akcja filmu zaczyna się w momencie, gdy Sam wyjeżdża na misję do Afganistanu, gdzie podczas działań wojennych zostaje uprowadzony przez Talibów. Kilka dni później do domu Sama dociera informacja o śmierci ojca rodziny (scena genialnie wręcz zagrana przez Natalie Portman, wcielającą się w postać jego żony). Młoda mama, wychowująca samotnie dwie małe córeczki liczyć będzie mogła w tej ciężkiej sytuacji między innymi na Tommy'ego, który z minuty na minutę wyraźnie nabiera ochoty na odkupienie grzechów z przeszłości. Okazuje się nagle, że Tommy to jednak równy gość: bo i wysłuchać potrafi, i zrobi remont, a dodatkowo ma z dziećmi świetny kontakt, o którym Sam mógłby tylko pomarzyć. W momencie, gdy wydaje się, że młodszy z braci zajmie miejsce u boku Grace i jej córek, do USA przychodzi niespodziewana informacja, że Sam jednak żyje i wkrótce wróci do domu...

Siłą filmu Sheridana jest w zasadzie łamanie wszelkich spodziewanych przez nas schematów. Po pierwsze, wbrew umieszczonemu na plakacie hasłu: „Nie pożądaj żony bliźniego swego" niezwykle mało jest w tym obrazie namiętności. Nie otrzymamy bowiem romansu czy opowieści o pożądaniu, lecz raczej o głębokiej przyjaźni i braterskiej lojalności. Reżyser nie bawi się w pytania, który z braci byłby lepszym mężem czy ojcem. Zresztą nie mają one racji bytu w momencie, gdy Sam (mimo iż odmieniony przez traumatyczne przeżycia) wraca na „swoje" miejsce. Nie ma tu lepszych i gorszych, wygranych i przegranych - jest raczej dramat, w którym swoją rolę ma do odegrania każdy z bohaterów. Obok kameralnej rodzinnej opowieści obyczajowej „Bracia" to także kolejny film (obok m.in. oscarowego „Hurt Locker") pokazujący, jakiego spustoszenia w ludzkiej psychice mogą dokonać wojenne przeżycia. Mimo iż scen „afgańskich" jest tu jak na lekarstwo, film ten z całą mocą wpisuje się w nurt współczesnego amerykańskiego kina antywojennego, będącego odpowiedzią na wojny trwające w Afganistanie i Iraku.

„Bracia" to doskonałe, kameralne kino, które wbrew wymogom gatunku ani przez moment nie ociera się o patos. Nie ma tu miejsca na powiewającą amerykańską flagę czy gloryfikowanie bohaterstwa amerykańskich żołnierzy. Ta kameralna opowieść skupia się raczej na emocjach i wewnętrznych przeżyciach bohaterów,  w oczach których możemy odczytać cały wachlarz emocji: od zagubienia czy nadziei po skrajną pustkę wywołaną koszmarnymi wspomnieniami. W moich natomiast po seansie dostrzeglibyście ogromne zaskoczenie wywołane odkryciem, iż remake’i mogą być aż tak poruszające…

autor:
Tomek Świtała
ocena autora:
dodano:
2010-05-24
Dodatkowe informacje:
 
O filmie
Pełna obsada i ekipa
Wiadomości [7]
Recenzje
  redakcyjne [1]  
  internautów [0]  
dodaj recenzję
 
Plakaty [7]
Zdjęcia [26]
Video [2]
 
DVD
 
dodaj do ulubionych
 
Redakcja strony
  Maciek Słomczyński
  Michał Ćwikła
  Sylwia Nowak
  Radosław Sztaba
  vaultdweller
dodaj/edytuj treść
ostatnia modyfikacja: 2010-05-12
[odsłon: 17417]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera