Już w latach 50. XX wieku został okrzyknięty jednym z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia. Świetnie sprawdza się zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych. Christopher Plummer jest synem Johna i Isabelli Mary Plummerów. Jego ojciec pracował na uniwersytecie jako sekretarz. Rodzice rozstali się gdy Christopher był małym dzieckiem. Plummer dorastał w Montrealu. Matka często zabierała przyszłego aktora do teatru, opery i na przedstawienia baletowe. Podczas nauki w szkole średniej Plummer wystąpił w spektaklu opartym na powieści Jane Austin „Duma i uprzedzenie”. Zagrał w nim pana Darcy.
Na scenie debiutował w 1948 roku w przedstawieniu „Cymbeline”. Był aktorem Canadian Repertory Theatre. Często występował na nowojorskim Broadwayu oraz w National Theatre i Royal Shakespeare Company w Londynie. Miał okazję pracować z Laurencem Olivierem. Plummer dwa razy odbierał teatralną nagrodę Tony. W 1974 roku został doceniony za rolę w musicalu „Cyrano”, a w 1997 za występ w dramacie „Barrymore”. W obu przedstawieniach wcielił się w tytułowych bohaterów.
Na srebrnym ekranie debiutował w 1958 roku. Dwa pierwsze filmy, w których wystąpił („Stage Stuck” Sidneya Lumeta oraz „Wind Across the Everglades” Nicholasa Raya i Budda Schulberga) nie odniosły większego sukcesu. W dramacie „Upadek cesarstwa rzymskiego” (1964) Anthony’ego Manna, wcielił się w Commodusa, wyrodnego syna Marka Aureliusza (Alec Guinness). W 1965 roku Plummer zagrał w oskarowych „Dźwiękach muzyki” Robera Wise’a. Rola zakochanego w Marii, nauczycielce swoich dzieci (Julie Andrews) kapitana Von Trappa przyniosła aktorowi sporą popularność.
W 1967 roku wcielił się w feldmarszałka Rommla w dramacie wojennym pt. „Noc generałów” Anatola Litvaka. Dwa lata później zagrał brytyjskiego przywódcę szwadronu w „Bitwie o Anglię” Guya Hamiltona. W trzecim filmie z serii „Różowa Pantera” - „Powrót Różowej Pantery” (1975) Blake Edwardsa, był Charlesem Lyttonem, emerytowanym złodziejem kosztownej biżuterii. W filmie „Człowiek, który chciał być królem” (1975) Johna Hustona, opowieści o dwóch angielskich oficerach (Sean Connery i Michael Caine), którzy walczą w Indiach o utrzymanie potęgi brytyjskiego Imperium, zagrał pisarza Rydyarda Kiplinga. W 1979 roku wcielił się w słynnego detektywa Sherlocka Holmesa w „Murder by Decree” (Morderstwo na zlecenie) Boba Clarka. W latach 80. pracował przy ponad 30 filmach.
Plummer wystąpił w jednym z serii filmów opowiadających o przygodach załogi statku Enterprise – „Star Trek VI: Wojna o pokój” (1991) Nicholasa Meyera. Pojawił się w thrillerach „Dolores Claiborne” (1995) Taylora Hackforda i „12 małp” (1995) Terry’ego Gilliam oraz horrorach „Wilk” (1994) Mike Nicholsa i „Drakula 2000” (2000) Patricka Lussiera. W tym ostatnim zagrał pogromcę wampirów, Abrahama Van Helsinga. Spore uznanie krytyków zdobył dzięki roli dziennikarza telewizyjnego Mike Wallace’a w opartym na faktach filmie Michaela Manna pt. „Informator” (1999).
W 2001 roku zagrał doktora Rosena w „Pięknym umyśle” Rona Howarda. Był niegodziwym wujem Ralfem w komedii „Nicholas Nickleby” (2002) Douglasa McGratha. W dramacie historycznym Olivera Stone’a pt. „Aleksander” (2004) wcielił się w Arystotelesa. W komedii romantycznej „Facet z ogłoszenia” (2005) Gary’ego Davida Goldberga, pojawił się w roli ojca głównej bohaterki. W 2005 roku zagrał także angielskiego oficera, kapitana Christophera Newporta w dramacie „The New World” Terrence Malicka.
Plummer występował w filmach Terence’a Younga, Franco Zeffirelli’ego, Petera Yatesa, Spike Lee, Atoma Egoyana, Mike Figgisa. Wcielił się w postać m.in.: Cyrano de Bergeraca, Don Juana, Arthura Wellesleya księcia Wellington, arcyksięcia Ferdynanda, Heroda. Jest laureatem nagrody Emmy za rolę w miniserialu „Artur Hiley’s the Moneychangers” (1976) Borisa Sagala. Plummer był wielokrotnie nominowany do tej telewizyjnej nagrody, m.in. za „Hamleta” (1964) Philipa Saville i „Ptaki ciernistych krzewów” (1983) Daryl Duke.
W 1956 roku Plummer poślubił aktorkę Tammy Grimes. W następny roku na świat przyszła ich córka Amanda. Z drugą żoną Christopher rozwiódł się w 1967 roku. Dwa lata później poślubił aktorkę Elaine Taylor, która do dziś jest jego żoną.
W 1968 roku Plummer otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe Order of Canada, a w 2001 r. nagrodę Gubernatora Generalnego Kanady. Królowa Elżbieta II przyznała mu tytuł szlachecki. Aktor jest doktorem honoris causa nowojorskiej Juilliard School of Performing Arts.
|