Polski tytuł filmu Christiana Volckmana zawiera pewne dopowiedzenie, jednocześnie nie zdradzając zbyt wiele z fabuły (to czyni opis na okładce płyty). Prawdopodobnie dystrybutor wolał uniknąć skojarzeń z "antydziełem" Tommy' ego Wiseau. Aktorska produkcja twórcy animacji "Renaissance" to zupełnie inny gatunek.
Małżonkowie Kate i Matt wprowadzają się do domu położonego na uboczu, niedaleko Nowego Jorku (skojarzenia z "Amityville" w pełni dozwolone). Pełni nadziei na nowy rozdział w życiu, malarz i tłumaczka wiją gniazdko. Podczas porządków, żona znajduje martwą papugę, natomiast mąż odkrywa intrygujący klucz oraz ukryte za tapetą drzwi. W ten sposób para trafia do tytułowego miejsca. Pokój spełnia każde życzenie: oryginalne obrazy, gotówkę, biżuterię, wszelkie zachcianki, w tym kawior z Bieługi. Rozłam w związku pojawia się wraz z rozmową o potomku. Matt nie rozumie żałoby Kate po dwóch poronieniach, natomiast kobieta postanawia iść na skróty i spełnić marzenie o powiększeniu rodziny. Gdy w ich domu pojawia się Shane, wszystko ulega zmianie.
Reżyser wykorzystuje magiczny pokój nie tylko dla ukazania ludzkich pragnień, to także zwierciadło dla relacji mężczyzny i kobiety. Matt od samego początku wie więcej, jednak nie dzieli się tą wiedzą z Kate. Jego dociekania do odkrycia istoty pokoju prowadzą go do ośrodka psychiatrycznego, gdzie od 45 lat przebywa John Doe, oskarżony o morderstwo małżeństwa zamieszkującego dom przed głównymi bohaterami.
Scenariusz Erica Forestiera i Volckmana zadaje fundamentalne pytania o dylematy moralne, konsekwencje powziętych decyzji czy macierzyństwo. Nie jest to jednak interpretacja na poziomie "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego. Twórcy zaproponowali kilka ciekawych rozwiązań, jak organiczny mechanizm domu czy spełnienie marzenia o dosłownym oderwaniu się od ziemi w stroju astronauty, jednak pozostałe elementy to warianty wykorzystanych już w kinematografii motywów. Krótkotrwałość zmaterializowanych zachcianek czy ograniczenie ich istnienia na wyznaczonym terenie to nic innego od nieśmiertelności, jaką daje Święty Graal w "Ostatniej krucjacie" z serii o Indianie Jonesie. Sam pokój znają nie tylko widzowie, a przede wszystkim czytelnicy przygód Harry'ego Pottera. Nawet kwestia tożsamości Shane'a przypomina rozważania z "A. I." (znowu Spielberg). Reżyserowi udaje się jednak stworzyć pole refleksji i dyskusji z zaproponowanym rozwiązaniem. Shane kreuje świat zewnętrzny wewnątrz pokoju, jednak Matt nie potrafi zaakceptować "tworu" . Do tej delikatnej materii, Volckman dodaje filozofię Nietzschego i śmierć Boga w rozumieniu Kreatora jako cenę wolności człowieka. Ta dosłowna interpretacja prowadzi do wniosków, że cena za życie w złotej klatce jest za wysoka.
Kameralna obsada wymagała od aktorów wspięcia się na wyżyny zdolności performerskich. Jako ekipa, twórcy wywiązali się z zadania. Kurylenko po raz drugi w stosunkowo niedługim czasie zagrała translatorkę. Jej poprzednia kreacja w "Kodzie Dedala" Régisa Roinsarda była nieautentycznie wystudiowaną fanką literackiej postaci. Aktorka stworzyła interpretację pozbawioną własnej tożsamości. W "Pokoju tajemnicy" Ukrainka zagrała najlepiej w swojej karierze, kładąc nacisk na stany emocjonalne Kate. Kevin Janssens zagrał czytelnie, wpisując się w przewidywalną od samego początku fabułę. Belgijczyk zbyt często przypominał Ryana Reynoldsa ze wspomnianego "Amityville", nie jest to jednak zarzut negujący możliwości europejskiego aktora. Pomimo niewielu nieoczekiwanych zwrotów akcji, to całkiem udana produkcja aktorska Volckmana, wzbudzająca apetyt na więcej.
Wydanie dvd zawiera zwiastun oraz zapowiedzi pozostałych premier na nośnikach.
Recenzja powstała dzięki współpracy z Monolith Video - dystrybutorem filmu na DVD.