Czarnowłosy odtwórca ról ekscentrycznych nastolatków, niełatwo dający się zapomnieć dzięki swojemu szerokiemu uśmiechowi. Mimo że swoją karierę aktorską rozpoczął zaledwie kilka lat temu, jego charakterystyczne role przyniosły mu rzesze fanów na całym świecie. Pochodzi z amerykańskiego stanu Connecticut. Jest drugim z trzech synów profesora filozofii uniwersytetu w Fairfield i byłej aktorki broadwayowskiej, a obecnie nauczycielki w Roger Ludlowe Middle School w Fairfield. Ma dwóch braci, którzy również postanowili poświęcić się karierze aktorskiej. Po ukończeniu prowadzonej przez Jezuitów Fairfield College Preparatory School w Fairfield, Justin rozpoczął studia na Vassar University w Poughkeepsie w Nowym Jorku. Swoje aktorskie zdolności pokazał po raz pierwszy jako członek uniwersyteckiej grupy komediowej LaughingStock. Jego występy spotkały się z przychylnymi ocenami i sprawiły, że udało mu się dołączyć do obsady kilku niezależnych produkcji. Były wśród nich takie tytuły jak „Boygazm!” czy „Time Writer”. Do szerszej dystrybucji kinowej trafił kolejny film z udziałem młodego aktora - „Kosmiczna załoga” (1999), komedia science-fiction z Timem Allenem w roli głównej. Justin zagrał fana serialu science-fiction, który ratuje aktorów swojej ulubionej produkcji.
Mimo pierwszych sukcesów Long nie od razu chciał się całkowicie poświęcić karierze aktorskiej. Wolał najpierw zdobyć dyplom na uniwersytecie, na którym wtedy studiował. Uzyskał go w 2000 r., po czym zaproponowano mu rolę ekscentrycznego nastolatka Warrena Cheswicka w serialu telewizji NBC „Ed”. W produkcji NBC pojawiał się przez cztery lata, aż do 2004 r. W międzyczasie w 2001 r. dołączył do obsady pokazywanej na festiwalu w Sundance komedii „Wesoły obóz”. Po raz pierwszy zagrał też pierwszoplanową rolę w horrorze „Smakosz” w reżyserii Victora Salva. Zagrał jednego z dwójki rodzeństwa, które wracając na święta do domu spotyka tajemniczą istotę i musi się zmierzyć z własnymi lękami. Film okazał się przebojem, a o aktorze zaczęło być coraz głośniej. Zaproponowano mu rolę chłopaka Britney Spears w filmie „Crossroads - Dogonić marzenia” (2002). W 2003 r. pojawił się w sequelu „Smakosza”. Rok później udało mu się zdobyć rolę w zwariowanej komedii „Zabawy z piłką”, na planie której towarzyszył Vince’owi Vaughnowi i Benowi Stillerowi. Film osiągnął ogromny sukces kasowy, na całym świecie zarobił ponad 166 milionów dolarów.
Mimo komercyjnego sukcesu filmów ze swoim udziałem, Long wciąż występował w kinie niskobudżetowym. Ma w swoim dorobku role w wielu interesujących niezależnych produkcjach, z których bardziej znane to „Raising Genius” (2004) Lindy Voorhees i Bessa Wiley’a oraz „Waiting...” (2005) w reżyserii Roba McKittricka. W „Waiting...”, którego akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w restauracji, zagrał kelnera Deana. Szerszej publiczności przypomniał się jako chłopak Lindsay Lohan w przeboju „Garbi - Super bryka” (2005) i znów zyskał rzeszę fanów na całym świecie.
W 2006 roku aktor zagrał główną rolę w komedii „Przyjęty” w reżyserii debiutanta Steve’a Pinka. Wcielił się w rolę chłopaka, który robi wszystko, by przechytrzyć swoich rodziców. Pojawił się również na planie filmu o poszukiwaniach legendarnej Wielkiej Stopy „The Sasquatch Dumpling Gang", użyczył głosu w jednym z odcinków animowanego serialu „Bobby kontra wapniaki”, zagrał Dr. Lexusa w komedii science-fiction „Idiocracy” i zagościł na planie serialu „That '70s Show”. Aktor ma w swoim dorobku także drugoplanowe role w komedii „Sztuka zrywania” i dramacie „Dreamland” Jasona Matznera. Na premierę czeka komedia w reżyserii Harta Bochnera „One Part Sugar”, w której Long gra małomiasteczkowego dilera narkotyków i sprzedawcę nieruchomości. Obok Justina w filmie grają Danny DeVito i Dylan Walsh. Ostatnio aktor zgodził się podkładać głos myszki-marzyciela w animowanym filmie „The Tale of Despereaux” w reżyserii Mike’a Johnsona. Ma też zagrać w komediach „Strange Wilderness” i „Patriotville” oraz w czwartej części „Szklanej pułapki".
Justin chętnie pracuje także poza planem filmowym. Udało mu się zaistnieć na deskach teatralnych Nowego Jorku. Zagrał m.in. w „The Hot L Baltimore”, „The Shadowbox”, „Final Exam” oraz „Barefoot in Athens”. Podjął się narracji „Everything's Eventual” na płycie audio będącej zbiorem krótkich historii Stephena Kinga i Olivera Platt. Pojawił się także w reklamie komputerów Apple Mac oraz w reklamówce Pepsi.
O swoim życiu prywatnym aktor mówi niechętnie. Jako że nie pokazuje się w nocnych klubach i na hollywoodzkich przyjęciach, rzadko staje się tematem plotek. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.
|