logowanie   |   rejestracja
 
Bajo terapia (2023)
Terapia dla par
Bajo terapia (2023)
Reżyseria: Gerardo Herrero
Scenariusz: Gerardo Herrero, Matías del Federico
 
Obsada: Malena Alterio ... Marta
Alexandra Jiménez ... Laura
Fele Martínez ... Daniel
Antonio Pagudo ... Esteban
Eva Ugarte ... Carla
 
Premiera: 2024-07-19 (Polska)
2023-03-12 (Festiwal Filmowy w Maladze)
   
Filmometr:
Odradzam 50% Polecam
Ocena filmu:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Recenzja:
 
Terapia bez psychoterapeuty

Ten hiszpański film reklamowany był jako kontynuacja hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie.” Jednak od pierwszych minut filmu już wiemy, że nie jest to obraz na tak wysokim poziomie, jak poprzednik. Rozczarowuje już pierwsza sekwencja filmu z dość patetetyczną i źle podłożoną muzyką. 

Być może nierealne jest powtórzenie sukcesu filmu, gdzie końcowa pointa nas zaskakuje, gdzie napięcie rośnie z każdą minutą, kiedy odkrywamy nową tajemnicę w świetnie zagranych relacjach, siedzących przy stole ludzi, nie tylko te w parach. W „Dobrze się kłamie...” mamy grupę przyjaciół, znajomych, którzy przystają na propozycje jednego z nich, żeby zamienić się telefonami i czytać swoją korespondencję, przychodzące sms-y.

W obrazie pary, które przychodzą pewnego wieczoru na terapię małżeńską, nie zastają psychoterapeuty, tylko kartki z zadaniami. Na początku jest trochę sztywno, ludzie się nie znają, żadna z par nie chce też przy innych ludziach opowiadać o swoich problemach. Jest więc trochę konkurencji, kto o kogo zabiegał na początku związku, tu oczywiście pojawiają się różnice w opinii partnera i partnerki. Zaczyna się popisywanie młodszych par jakością pożycia seksualnego, co budzi zawstydzenie innych. Ścierają się różne poglądy na wychowanie dzieci. Dochodzi do drobnych kłótni i poszturchiwanek. Z czasem ten układ dwójek zaczyna się rozpadać i pary przestają mówić jednym głosem. I do głosu dochodzą jednostkowe poglądy i problemy. Jedna z kobiet ma atak paniki i zaczyna płakać.

Marta ma widoczną depresję, pojawiają się głębsze problemy w związku. I to na niej się sfokusujemy. Jej partner krępuje się i wyraźnie nie życzy sobie zbytniej otwartości żony. A ona wśród innych ludzi zaczyna czuć się coraz pewniej. Bo nagle pojawiają się inne punkty widzenia na ich problemy, na wychowywanie dzieci, na role kobiety w związku. Okazuje się, że to ona jest dla grupy atrakcyjniejsza. Inne kobiety przekonują ją do powrotu do pisania i do aktywności zawodowej. - Dobrze, jeśli wypełni swoje obowiązki domowe... - zgadza się łaskawie jej partner.

Dla ofiary przemocy domowej takie wsparcie otoczenia jest niezwykle ważne. Zamknięta np. tylko w toksycznym związku lub w otoczeniu rodziny kobieta może nigdy nie podjąć decyzji o odejściu. Będzie słyszeć - Rodzina jest najważniejszą - będzie widzieć wartość tylko w sobie jako w żonie, matce, zapominając, że jest niezależną jednostką. Dla Marty ta nietypowa terapia grupowa stanie się przełomowa. Akceptacja grupy pomoże jej odnaleźć swoją tożsamość i wyznać prawdę o swoim związku. 

Warto nadmienić, że to nie jest typowa terapia grupowa ani terapia sensu stricte. Obecność psychologa jako moderatora i komentatora jest zawsze potrzebna. Bez niego i ustalania granic wypowiedzi mogłoby dość do hejtu i niepotrzebnej agresji.
autor:
Flosshilde@
ocena autora:
dodano:
2024-12-05
Dodatkowe informacje:
 
O filmie
Pełna obsada i ekipa
Wiadomości [1]
Recenzje
  redakcyjne [1]  
  internautów [0]  
dodaj recenzję
 
Plakaty [1]
Zdjęcia [5]
Video [1]
 
DVD
 
dodaj do ulubionych
 
Redakcja strony
  Radosław Sztaba
dodaj/edytuj treść
ostatnia modyfikacja: 2024-07-21
[odsłon: 15345]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera