Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Popularność przyniosła mu rola w Michała Chojnickiego w „Klanie”. Próbuje swoich sił na dużym ekranie, jednak z różnym powodzeniem. Ciągle najbardziej znane są jego kreacje serialowe.
Wieczorkowski urodził się i wychował w Rabce. Tam ukończył Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera. Na studia wyjechał już jednak do stolicy. W 1997 roku zdobył dyplom tamtejszej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jego spektaklem dyplomowym była sztuka Rolanda Topora „Joko świętuje rocznicę”. Za tę tytułową kreację został nagrodzony na II Festiwalu Przedstawień Dyplomowych w Łodzi. Jego debiutem scenicznym było jednak przedstawienie „Klan wdów” Ginette Beauvais-Garcin i Michela Chevaliera w Teatrze „Scena Prezentacje” w Warszawie w 1999 roku. Potem w sezonie 2001-2002 występował w Teatrze Ochoty w Warszawie.
Przed kamerą debiutował w 1996 roku epizodem w serialu „Dom”. W tym samym roku pojawił się także w „Szamance”. Aktora można było następnie zobaczyć w głównej roli studenta Irka w serialu „Pokój 107”, którego akcja rozgrywała się w akademiku. Zaraz potem otrzymał jednak rolę Michała Chojnickiego w telenoweli „Klan”, dzięki czemu jego twarz i nazwisko stały się rozpoznawalne. Aktor zrezygnował jednak z roli w 2004 roku. Zastąpił go Daniel Zawadzki.
Jego pierwszym ważnym występem na dużym ekranie była kreacja Witka w komedii „U Pana Boga za piecem” Jacka Bromskiego, rozgrywającej się w prowincjonalnym miasteczku na Białostocczyźnie. Mniej udanym projektem był sensacyjny film „Enduro bojz”, opowiadający o przyjaźni dwóch licealistów, których łączy fascynacja motocyklami enduro. Wieczorkowski znalazł się także w obsadzie „Pierwszego miliona” – tak filmu, jak i serialu. Pojawił się również jako członek BOR-u w serialu „Oficer”.
W 2005 roku aktor dołączył do stałej obsady serialu kryminalnego „Fala zbrodni”. Na duży ekran powrócił rolą Marcina w rozgrywającym się w Wałbrzychu filmie „Molly’s way” debiutującej irlandzkiej reżyserki Emily Alef. Można go było także zobaczyć w serialu komediowym „Hela w opałach” oraz obyczajowym - „Królowie śródmieścia”. Następnie Adek Drabiński powierzył mu rolę Hamleta w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, zrealizowanym na podstawie książki Bogusława Wołoszańskiego. W 2007 roku powrócił do roli Witka w obrazie „U Pana Boga w ogródku”, kontynuacji filmu "U Pana Boga za piecem".
Jan Wieczorkowski był związany z piosenkarką Moniką Brodką.
|