Opis: |
Jeden z pierwszych węgierskich filmów rozliczających się z komunistycznym totalitaryzmem lat 40. i 50. Młody dziennikarz postanawia poznać przyczyny dokonanego przed ośmiu laty morderstwa, którego ofiarą stał się pracownik jednego z gospodarstw rolnych. W tym celu przyjeżdża na miejsce zbrodni i w ciągu tytułowych 20 godzin przepytuje pozostałych przy życiu świadków dramatu: byłego hrabiego, aktywistę komunistycznego, dyrektora spółdzielni rolniczej oraz rodziców zamordowanego i zabójcy.
Z rozmów i zainscenizowanych przez reżysera retrospekcji wyłania się świat politycznych i światopoglądowych konfliktów, które doprowadziły grupkę przyjaciół do bratobójczych walk. Ich przyczyną stał się najpierw proces kolektywizacji wsi, a potem stalinowskie represje, donosicielstwo i rewolucja 1956 r.
Zoltán Fábri na przykładzie jednej z wiosek, korzystając z formuły narracyjnej Obywatela Kane'a Orsona Wellesa, opowiedział o losach swojej ojczyzny, rezygnując przy tym z jawnego dydaktyzmu czy oceniania poszczególnych uczestników dramatu. Zamiast tego przedstawił metody działania państwa totalitarnego, które donosicielstwem, podsycaniem nienawiści i rewanżyzmu, a także promowaniem konformistów i karierowiczów uzyskiwało kontrolę nad narodem.
źródło: internet |