Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Michał Ćwikła | 2008-12-31Źródło: Filmosfera.pl

Pierwszy weekend nowego roku to przede wszystkim premiera drugiej części udanej animacji studia DramWorks - "Madagaskaru". Film, który podbija światowy box office, zadebiutuje u nas już w Nowy Rok. Dzień później na ekrany wejdą natomiast filmy, które powinny zadowolić wszystkich fanów produkcji spoza USA: francuski komediodramat "Opowiedz mi o deszczu", czeska komedia "Młode wino" i irański dramat "3 kobiety w różnym wieku". Poniżej jak co tydzień prezentujemy Wam przegląd wszystkich premierowych obrazów.

 

W długo oczekiwanym sequelu "Madagaskaru" - kontynuacji znakomitego przeboju kina familijnego z 2005 roku - Lew Alex, Zebra Marty, Żyrafa Melman, Hipopotamica Gloria, Król Julian, Maurice, Pingwiny i Szympansy wyrzucone na odległy brzeg Madagaskaru snują nowy szalony plan. W obliczu niesprzyjających okoliczności losu, mieszkańcy Manhattanu uknuli plan tak szalony, że może okazać się całkiem skuteczny. Z wojskową precyzją Pingwiny dokonały naprawy starego rozbitego samolotu - tak przynajmniej może się wydawać na pierwszy rzut oka. Niedługo po starcie linii lotniczych Pingwin, z dość zaskakującą załogą na pokładzie, samolot zdołał się utrzymać w powietrzu na tyle długo, żeby przenieść naszych bohaterów do najdzikszego miejsca na ziemi - bezkresnych równin Afryki. W tym właśnie nieplanowanym "docelowym porcie lotniczym" członkowie naszej wyrosłej w cieplarnianych warunkach nowojorskiego zoo załogi natrafiają po raz pierwszy na swoich dzikich współbraci - ich własne gatunki żyjące w naturalnych warunkach. Afryka wydaje się być wymarzonym miejscem na ziemi... ale czy lepszym niż ich własny dom w Central Parku?

Jeśli twórcom udało się przynajmniej w połowie utrzymać poziom z pierwszej części, nowe przygody sympatycznych zwierzaków z Central Parku wydają się być idealną propozycją na początek roku. Jest więc niemal pewne, że w Polsce nowe dzieło studia DreamWorks powtórzy sukces z krajów, w których zadebiutował wcześniej.


Zobacz zwiastun | Zobacz galerię zdjęć


Agathe Villanova (Agnès Jaoui) jest kobietą sukcesu. Jest osobą publiczną, silną kobietą i znaną aktywistką, która zasłynęła z wielu śmiałych poglądów, piętnujących mężczyzn i patriarchalne społeczeństwo. Agathe świetnie radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn, choć jej radykalnie feministyczne poglądy dla wielu są nie do przyjęcia. Ale czy równie dobrze radzi sobie ze swoim prywatnym życiem? Poznajemy ją w momencie, gdy na kilkanaście dni przyjeżdża do rodzinnego domu na południu Francji. Tam jej kolega z dzieciństwa, Karim (znany z Amelii Jamel Debbouze) i jego znajomy Michel Ronsard (Jean-Pierre Bacri, także współscenarzysta filmu), postanawia skorzystać z okazji i nakręcić o znanej feministce dokumentalny film z serii „Kobiety sukcesu”. Mimo iż każdy z nich próbuje zatuszować życiowe porażki i zaprezentować się koleżance jako intrygujący i pewny siebie mężczyzna sukcesu, dla Agathe są jednak tylko parą beznadziejnych nieudaczników. W końcu spirala nieporozumień narasta tak bardzo, że wszyscy, a zwłaszcza sama Agathe, będą musieli przewartościować swoje przekonania.

Film twórczyni "Popatrz na mnie" i "Gustów i guścików", bardzo ciepło przyjęty przez francuskich krytyków. Porównywany jest nawet do Woody’ego Allena, czy słusznie? Przekonamy się już w weekend.


Zobacz zwiastun | Zobacz galerię zdjęć


Honza to sympatyczny, inteligentny cwaniaczek. Na co dzień wraz ze swym przyjacielem Jirką zajmują się oszustwami z mieszkaniami i samochodami. Gdy Honza przypadkowo dowiaduje się, iż jego dziadek jest umierający, postanawia spełnić jego największe marzenie i zorganizować mu podróż dookoła świata. Ponieważ dziadek boi się zostawić swoją winnicę bez opieki, Honza decyduje się popilnować dobytku starca. Nie przewidział, że spełni w ten sposób także swoje marzenia…

Komedia Bariny była już u nas wyświetlana, w ramach Dnia Czeskiego na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fani czeskich komedii nie powinni być zawiedzeni.


Zobacz zwiastun | Zobacz galerię zdjęć


Trzy kobiety z trzech różnych pokoleń - babka, matka i córka, każda zagubiona w swoim świecie. Przebojowa, 40-letnia Minou, konserwator dywanów, szuka swojej córki Pegah, która od kilku dni jest poza domem i nie odbiera telefonu. W międzyczasie Minou musi zawieźć chorą na amnezję matkę do lekarza. Po drodze jednak postanawia spotkać się z handlarzem, od którego chce odzyskać drogocenny, historyczny dywan obiecany wcześniej Narodowemu Muzeum Dywanów. Choć udaje jej się go odzyskać (a raczej bezczelnie zabrać) niebawem traci go z oczu, podobnie jak i matkę. W tym czasie Pegah wędruje przez pustynne tereny Iranu wraz z nowo poznanym autostopowiczem Babakiem, którego podwozi do pobliskich wykopalisk archeologicznych. Chłopak od razu zauważa zagubienie Pegah. Dla rozwiedzionej Minou bezskuteczne poszukiwania matki, córki i dywanu stają się pretekstem do rozmyślań nad własnym życiem. Dochodzi do wniosku, że tak naprawdę nie zna własnej córki. Podczas swych oddzielnych wędrówek, te trzy kobiety odnajdują wspólną tożsamość. Jednak czy te trzy generacje są w stanie odnaleźć się nawzajem, by ocalić swe dziedzictwo i dom rodzinny?

Opowieść o trzech pokoleniach kobiet współczesnego Iranu, które w filmie łączy przepełniony symboliką dywan. Film był wyświetlany między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.


Zobacz zwiastun | Zobacz galerię zdjęć