Dużo nakręcono już filmów opowiadających o II wojnie światowej. „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego pokazuje te dramatyczne czasy od nieco innej niż zazwyczaj strony. To ma być historia, którą opowiedziała wnukowi babcia. Nie zobaczymy zatem pól bitewnych, kampanii wojennych, czy obozowej rzeczywistości. To film o życiu zwykłych ludzi, o ich zmaganiach w czasach wojny. Jak ci ludzie żyli na co dzień, co przeżywali, jak starali się przetrwać?
Na początku filmu widać sielski widok łanów zbóż i polnych kwiatów i słychać pieśń Wiery Gran „Bez śladu”. Jest to utwór o miłości. Słychać go również na końcu filmu. Właśnie tego uczucia potrzebują i zaczynają doświadczać bohaterowie: Romek i Guido. Jest rok 1943, a oni obydwaj mają po siedemnaście lat. Nie są już dziećmi, ale również nie są dorośli. Są bardzo młodzi, ale pomimo swego wieku muszą zmierzyć się z zadaniami, które są dla nich bardzo trudne. Romek jest Polakiem, pracuje na kolei, przy parowozach jako pomocnik maszynisty. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii. Do wojska trafił dużo wcześniej od swoich rówieśników. Został wcielony do armii za karę, za słuchanie „zdegenerowanej” muzyki – jazzu. Obaj młodzieńcy podkochują się w uroczej France. Romek podczas pracy codziennie widzi na torach porzucone rzeczy. Należały one do Żydów, których hitlerowcy transportują koleją. Pewnego dnia podczas pracy chłopak wchodzi w posiadanie tajemniczej walizki. Okazuje się, że zawiera ona patefon z płytami. Ta muzyka sprawi, że losy Romka i Guido zetkną się ze sobą.
A są one dramatyczne, mimo iż na początku opowieści tego nie widać. Zagrożenie i śmierć są stale obecne i wyczuwalne, mimo że niewielka miejscowość, w której żyją bohaterowie, sprawia wrażenie spokojnej. Romek i Guido dostają trudną przyspieszoną lekcję dorosłości. Pierwszy z nich musi znosić w domu i w pracy Leona, który po śmierci ojca chłopaka został partnerem jego matki. To pijak, kombinator, odpychający typ, który sięga po przemoc. Nikt nie przebije jednak nowego dowódcy Guido, dla którego wyjątkowe okrucieństwo jest jak chleb powszedni, a on sam jest prawdziwym degeneratem. W filmie pokazany jest również tragiczny los Żydów. Romek ratuje młodą kobietę, ale nie udaje mu się pomóc jej bratu. Za chwilę traci kontakt i z nią. Wszystko jest bardzo ulotne, losy bohaterów nie zależą od nich samych, tylko od bezwzględnej machiny wojny.
„Letnie przesilenie” to przejmujący film o dużym ładunku emocjonalnym. Budzi przede wszystkim żal, że młodzi ludzie musieli przeżywać ogromne dramaty i współczucie dla nich. Za normalne ludzkie odruchy – za poszukiwanie bliskości drugiego człowieka groziła im śmierć. Niektórych dopadła, niedane im było przeżyć, a przecież do końca wojny pozostało już niewiele. Pozostali, jeśli przeżyli, to wyszli z tej historycznej zawieruchy bardzo okaleczeni psychicznie. Nie przeżyli pięknych, beztroskich chwil młodości, w zamian dostali od życia bolesną lekcję.
Dramatyczna historia opowiedziana została w filmie w ciekawy, przemawiający do wyobraźni, rozpalający emocje, a mimo wszystko subtelny sposób. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2015 r. Złotymi Lwami. Otrzymali je: Jerzy Zieliński za najlepsze zdjęcia i Maria Semotiuk za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. A jakby tego było mało, „Letnie przesilenie” okazało się najlepszym polskim filmem Camerimage 2015.