logowanie   |   rejestracja
 
Tadeusz Białoszczyński
Tadeusz Białoszczyński
  
Data urodzenia: 1899-11-25
Miejsce urodzenia: Tamanowice, Polska
Data śmierci: 1979-01-24
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
 
 
Biografia:

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy.

Jego ojciec, Jan, był rolnikiem i urzędnikiem skarbowym. Jego matką była Maria z Sieńczaków. Absolwent ...

 
   
Gwiazdometr:
Nie lubię 50% Lubię
Ocena osoby:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Biografia:  
 

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy.

Jego ojciec, Jan, był rolnikiem i urzędnikiem skarbowym. Jego matką była Maria z Sieńczaków. Absolwent Gimnazjum św. Jacka i Miejskiej Szkoły Dramatycznej w Krakowie. 25 czerwca 1921 wystąpił w roli Gustawa we fragmencie "Dziadów" – spektaklu wystawionego w szkole.

Oficjalnie na scenie zadebiutował 10 września 1921 w przedstawieniu "Burmistrz Stylmondu" w roli Karola von Schaunberg na deskach Teatru Miejskiego im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Z teatrem tym związany był do 1924, po czym przeniósł się do Teatru Miejskiego w Łodzi, gdzie występował do 1927. W latach 1927-1929 był aktorem teatrów warszawskich: Polskiego i Małego, a później przez rok występował w Wilnie w Teatrze na Pohulance i Teatrze Lutnia. Od 1927 współpracował także z Polskim Radiem. W latach 1930-1932 był aktorem łódzkiego Teatru Miejskiego, występując też gościnnie w Warszawie. następnie występował kolejno w Teatrach Miejskich we Lwowie (1932-36) oraz równolegle w Teatrze Narodowym i Nowym w Warszawie (1937-1939). W filmie zadebiutował w 1937.

W czasie II wojny światowej imał się różnych zajęć, pracując jako szat­niarz, robotnik i urzędnik. Grał też w jawnych teatrach – Komedia, Maska i Nowości. Po powstaniu warszawskim został przetransportowany do obozu w Zakroczymiu. W 1945 musiał poddać się leczeniu, które odbył w Łodzi i Zakopanem. Następnie związał się z teatrami krakowskim, a w 1952 przeniósł się do Warszawy. Wystąpił w wielu słuchowiskach radiowych i spektaklach Teatru Telewizji. 1 września 1975 przeszedł na emeryturę, ale występował jeszcze gościnnie. 9 września 1976 obchodził pięćdziesięciolecie pracy na scenie.

Zapamiętany został jako aktor obdarzony nietypowym głosem o pięknym brzmieniu i świetną dykcją, co często doceniali krytycy.

Znany jest też z ról w filmach i serialach telewizyjnych, m.in. z roli księcia mazowieckiego Janusza I w polskim filmie historycznym "Krzyżacy" w reż. Aleksandra Forda (1960), wystąpił także w "Czarnych chmurach", "Ziemi obiecanej" i "Pannach z Wilka". Partnerował Zofii Lindorf w przedwojennym melodramacie "Trzy serca" (kamerdyner Aleksander i jego żona Michalinka), grając w tej produkcji z Elżbietą Barszczewską, Jerzym Pichelskim i Aleksandrem Żabczyńskim. Jedną z jego ostatnich ról była rola pułkownika Herberta Reinera w odcinku pt. "Żelazny Krzyż" w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie".


źródło: internet
Dodatkowe informacje:
 
Filmografia
Biografia
Strony www [0]
Wiadomości [0]
 
Galeria zdjęć [2]
Video
 
Redakcja strony
  Duster
  Marta Suchocka
dodaj/edytuj treść
[odsłon: 1646]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera