Bojownik o prawa człowieka, zdobywca Złotego Globu i jeden z najpopularniejszych aktorów na świecie, któremu sławę przyniosły filmy „Oficer i dżentelmen”, „Dni niebios”, „Amerykański żigolak”, „Pretty Woman” i „Chicago”.
To właśnie ten ostatni film, w którym wcielił się w sprytnego prawnika Billy’ego Flynna, przyniósł mu wyróżnienie Stowarzyszenia Zagranicznej Prasy, czyli Złoty Glob za najlepszą rolę męską w komedii lub musicalu. W „Chicago” Gere wystąpił u boku Catherine Zety Jones i Renee Zellweger. Kolejnym muzycznym przebojem w dorobku aktora była komedia „Zatańcz ze mną” z Susan Sarandon i Jennifer Lopez. Innymi, niedawnymi sukcesami aktora były role w „Niewiernej” Adriana Lyne’a z Diane Lane i Olivierem Martinezem, a także thriller „Przepowiednia”, w którym zagrał reportera wyjaśniającego serię dziwnych zdarzeń
w niewielkim mieście w Zachodniej Wirginii.
Urodzony w Filadelfii Gere od małego przejawiał talenty artystyczne, grał na wielu instrumentach i komponował do szkolnych przedstawień. Wyczynom gimnastycznym zawdzięczał stypendium na Uniwersytecie Massachusetts, gdzie studiował filozofię. Tam też złapał aktorskiego bakcyla i po dwóch latach postanowił kontynuować naukę w tym kierunku. W 1972 roku grał Danny’ego Zuko w londyńskiej inscenizacji „Grease”, a następnie odnosił sukcesy w Nowym Jorku w sztukach „Long Time Coming and Long Time Gone”, „Habeas Corpus” i „Sen nocy letniej”. Rola geja w wystawionym na Broadwayu musicalu „Bent” przyniosła mu Theatre World Award.
Karierę kinową Gere’a rozpoczęły nagrodzone Oscarem „Dni niebios”. Kolejne tytuły „W poszukiwaniu idealnego kochanka” (z Diane Keaton), „Jankesi” Johna Schlesingera, a zwłaszcza „Cotton Club”, „Bez litości” i „Do utraty tchu” ugruntowały jego pozycję wschodzącej gwiazdy kina. Sukcesy w latach 90. zapoczątkował Gere cenioną rolą w „Wydziale wewnętrznym”. Szczególnie ważnym był występ aktora w ostatnim filmie Akiro Kurosawy „Sierpniowa rapsodia”. Przebojem okazał się „Szakal” Michaela Catona Jonesa oraz kolejne spotkanie z Julią Roberts w „Uciekającej pannie młodej”. Wysokie noty u krytyki otrzymały kreacje w „Doktorze T i kobietach” oraz „A orkiestra grała dalej”, adaptacji wspomnień Randy Shiltsa z pierwszych lat jego walki z AIDS.
Richard Gere znany jest także z zamiłowania do gry na fortepianie i komponowania, jak również produkcji (filmy „Diagnoza zbrodni”, Mr. Jones” i „Sommersby”). Gwiazdor jest również uczniem i przyjacielem Dalajlamy. Przez ostatnie 20 lat odwiedzał Indie, Nepal, Zanskar, Tybet, Mongolię i Chiny, a zdjęcia ze swoich podróży zawarł w albumie „Pielgrzym” (1997 ), do którego przedmowę również napisał przywódca Tybetu.
Jako zagorzały obrońca praw człowieka publicznie wzywał do potępienia chińskiej okupacji Tybetu. Założona przez niego Gere Foundation wspiera liczne programy edukacyjne i medyczne oraz popularyzuje wiedzę na temat Tybetu i jego kultury. Tej samej kwestii poświęcił Gere swoje wystąpienia przed Senacką Komisją Spraw Zagranicznych, Kongresem i Parlamentem Europejskim.
Aktualnie mieszka wraz z żoną Carey Lowell i synem Homerem w Nowym Jorku.