Opis: |
Islandia to kraj na rozdrożu. Naród od lat walczy o swoją niezależność. Teraz musi zmierzyć się z globalnymi korporacjami, dla których niewielka wyspa staje się atrakcyjnym miejscem inwestycji. W przededniu najgłębszego kryzysu ekonomicznego w historii kraju, islandzki rząd rozpoczął niezwykle kosztowne przedsięwzięcie – budowę największej tamy w Europie, która będzie zasilać tanią energią elektryczną hutę aluminium amerykańskiej firmy Alcoa. Huta ma zapewnić Islandczykom pracę i lepszą przyszłość. Priorytet to wzrost gospodarczy. W praktyce oznacza to jednak tyle, że interesy wielkiej korporacji okazują się ważniejsze od interesów lokalnej społeczności. I od natury. Tama powstaje bowiem na terenach islandzkich wschodnich fiordów.
Ceną taniej „ekologicznej” energii jest więc zagłada unikalnej przyrody i rolniczych upraw. Obrońcy przyrody uważają te działania za przestępstwa kryminalne, a część ekonomistów twierdzi, że cała inwestycja może przynieść zaledwie chwilową poprawę ekonomiczną i wcale nie zapewni Islandii strukturalnego wzrostu gospodarczego. I rzeczywiście - ceny surowców w kryzysie spadły. Niepewna stała się i przyszłość zadłużonej Islandii, i zyski z nowej huty firmy Alcoa.
Þorfinnur Guðnason to jeden z najbardziej cenionych filmowców islandzkich, twórca m.in. „Lalli Johns” (2001) - największego hitu wśród filmów dokumentalnych w islandzkich kinach. Film „Dreamland” zrealizował we współpracy z cenionym młodym pisarzem Andri Snærem Magnasonem, który aktywnie walczy z niszczeniem islandzkiej przyrody. To właśnie książka Magnasona, „Dreamland – a Self Help Manual for a Frightened Nation”, była impulsem do realizacji filmu.
źródło: internet |