Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych Przystanku Woodstock. Jest także witrażystą i posiada uprawnienia psychoterapeuty.
Jest żonaty (jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest dyrektorem ds. medycznych Fundacji WOŚP).
Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim Owsiak zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 roku pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję.
Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską następnym przedsięwzięciem Owsiaka była audycja "Brum" prowadzona przez niego w latach 1991-1994 na falach PR Program III. Audycja była nadawana w piątki. W latach 1994-1999 zmieniła nazwę na "Się kręci". Potem była audycja "Kręcioła" nadawana przez PR Program I i spotkania ze słuchaczami w sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM, jednak po konflikcie z władzami stacji zdjęte z anteny po kilku wydaniach.
Na przełomie lat 1999 i 2000 Jurek Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program "Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki", który od lata 1994 zmienił nazwę na "Dziura w koszu", a od 1996 - na "Kręcioła".
W 2007 powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA po raz pierwszy poprowadził Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka. Ponadto w 2007 roku podjął się tworzenia młodzieżowego kanału O.TV (Owsiak.TV), który jest dostępny na platformie cyfrowej n.
Jest współautorem książki "Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog - wodospad Jurka Owsiaka", w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego.
Kilka razy grał siebie samego w telenoweli "Klan" oraz w "Autoportrecie z kochanką" Radosława Piwowarskiego.