logowanie   |   rejestracja
 
Cezary Żak
Cezary Żak
  
Data urodzenia: 1961-08-22
Miejsce urodzenia: Brzeg Dolny, Polska
 
 
Biografia:
Kojarzony jest głownie z rolami komediowymi na małym i dużym ekranie. Największą popularność przyniosła mu kreacja motorniczego Karola Krawczyka w serialu „Miodowe ...
 
   
Gwiazdometr: (głosów: 2)
Nie lubię 100% Lubię
Ocena osoby:
oczekuje na 5 głosów
Twoja ocena:
 
Biografia:  
 

Kojarzony jest głownie z rolami komediowymi na małym i dużym ekranie. Największą popularność przyniosła mu kreacja motorniczego Karola Krawczyka w serialu „Miodowe lata”. Cezary Żak występuje także na deskach teatralnych.

Uczęszczał do szkoły w Gliwicach. W 1985 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Przez cztery lata pracował w kabarecie Tadeusza Drozdy. W latach 1990-1995 występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Przez jeden sezon pracował w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. W 1997 roku związał się z warszawskim Teatrem Powszechnym. Na teatralnych deskach debiutował w 1991 roku w Gombrowiczowskim „Ślubie” w reż. Andrzeja Makowieckiego. Grał w dramatach Sławomira Mrożka, Fiodora Dostojewskiego. Williama Faulknera. W 1993 roku otrzymał Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru we Wrocławiu dla młodego aktora. Rok później został uhonorowany wyróżnieniem za kreację w monodramie „Kontrabasista” Patricka Suskinda, w reż. Andrzeja Bubienia, podczas XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu. W Teatrze Powszechnym pracował m.in. z reżyserami Maciejem Wojtyszko, Grzegorzem Wiśniewskim i Piotrem Cieplakiem, występując w dramatach Tadeusza Różewicza, Williama Shakespeare’a, Murraya Schisgala. Ma na swoim koncie kilkanaście ról w przedstawieniach Teatru Telewizji.

W 1993 roku debiutował na srebrnym ekranie rolą skina w komedii „Obcy musi fruwać” Wiesława Saniewskiego. Pojawił się w filmach Waldemara Krzystka „Polska śmierć” (1994), Krzysztofa Zanussiego „Cwał” (1995), Ryszarda Bugajskiego „Gracze” (1995). W latach 90. grał przede wszystkim drugoplanowe role. Był adwokatem Krzyśka Drozdowskiego (Krzysztof Antkowiak) w filmie „Młode wilki 1” (1997) Jarosława Żamojdy. W wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę „Zemście” (2002) wcielił się w Perełkę, kuchmistrza Cześnika (Janusz Gajos).

W Teatrze Współczesnym we Wrocławiu poznał reżysera Marka Koterskiego. Wystąpił w kilku filmach tego twórcy. W 1999 roku zagrał Ryśka, kolegę Gosi (Katarzyna Figura) w komedii „Ajlawju”. Był dentystą w „Dniu świra” (2002) oraz sanitariuszem w izbie wytrzeźwień w „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006).

Żak zagrał w kilku filmach niezależnych. Scenariusz filmu „Raj(u)stopy” (2005) Roberta Wista został napisany specjalnie z myślą o aktorze. Żak zagrał Piotra, wesołego czterdziestolatka, który podsumowuje swoje dotychczasowe życie podczas występu w talk show. W filmie „Czeka na nas świat” (2006) Roberta Krzempka, nie potrafił odnaleźć swego miejsca w życiu.

Na małym ekranie debiutował rolą kierowcy w serialu Jerzego Gruzy „40-latek. 20 lat później” (1993). Grał w popularnym serialu kryminalnym „Ekstradycja 2” (1996). Był Geringiem w „Sensacjach XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego. W serialu Adka Drabińskiego „Tajemnica twierdzy szyfrów” (2006) zagrał czarny charakter - Sauera, komendanta obozu pracy, gestapowca i narkomana. W serialu „Ranczo” (2006) wystąpił w podwójnej roli braci, księdza i wójta.

Dom i rodzina są dla aktora wartościami nieprzemijającymi. Żak i jego przyszła żona  Katarzyna poznali się podczas obozu jeździeckiego dla studentów szkoły teatralnej. Zagrali małżeństwo w „Miodowych latach”. Mają dwie córki, Aleksandrę i Zuzannę. W wolnym czasie aktor chętnie jeździ na rowerze lub słucha jazzu.

źródło: film.onet.pl (DK)
Dodatkowe informacje:
 
Filmografia
Biografia
Strony www [1]
Wiadomości [9]
 
Galeria zdjęć [17]
Video
 
Redakcja strony
  Przemo
  Duster
dodaj/edytuj treść
[odsłon: 5063]
Zauważyłeś błędy na stronie?
Napisz do redakcji.
 

Kinomania.org
 

kontakt   |   redakcja   |   reklama   |   regulamin   |   polityka prywatności

Copyright © 2007 - 2012 Filmosfera