Harrison urodził się 13 lipca 1942 roku w Chicago. Jako mały chłopiec był członkiem największej organizacji dla młodzieży – Boy Scauts gdzie uzyskał drugi najwyższy stopień Life Scout. Zasługi Forda w tej dziedzinie były z czasem inspiracją dla Stevena Spielberga, który zdecydował się przedstawić młodego Indianę Jonesa jako właśnie Life Scouta w „Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie”. W latach 60. Harrison ukończył szkołę średnią i rozpoczął edukację w college’u. Tam, na ostatnim roku brał udział w zajęciach teatralnych by przezywciężyć swoją nieśmiałość, a z czasem uległ fascynacji aktorstwem.
W 1964 roku Ford wyjechał do Los Angeles by zdobyć pracę prezentera radiowego, ale mu się nie udało. Został jednak w Kalifornii i znalazł pracę w Columbia Pictures z którą podpisał kontrakt na kilka ról w ramach poszukiwań nowych talentów. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w „Spryciarzu Edzie”, ale nie został wymieniony w napisach. Większość jego ról z tamtego okresu nie miała nawet mówionych kwestii, jak na przykład w „Zabriskie Point” Michelangelo Antonioniego. Ford był bardzo niezadowolony z oferowanych mu ról, a że musiał zapewnić byt swojej żonie i dwójce małych dzieci podjął się pracy stolarza. W pewnym sensie to zajęcie wpłynęło znacząco na jego karierę aktora. Ford bowiem otrzymał zlecenie na budowę szafy dla George’a Lucasa, który zaangażował go do jednej z drugoplanowych ról w „Amerykańskim graffiti” w 1973 roku. Podobne zlecenie wykonywał dla Francisa Forda Coppoli, który dał Fordowi rolę w „Rozmowie” i „Czasie Apokalipsy”.
W końcu w 1975 roku Lucas zaprosił go na casting do „Gwiezdnych wojen” . Ford wygrał casting i otrzymał rolę Hana Solo. Saga „Gwiezdne wojny” stała się jednym z najbardziej kasowych i kultowych filmów na świecie, a Harrison Ford stał się dzięki nim supergwiazdą. Taki miał już status gdy wcielił się w Indianę Jones w „Poszukiwaczach zaginionej Arki” w 1981 roku. Steven Spielberg od razu chciał powierzyć Fordowi główną rolę, podczas gdy Lucas chciał zatrudnić Toma Sellecka, który jednak nie mógł wystąpić w filmie. Ostatecznie to Harrison Ford został Indianą i powrócił do tej roli jeszcze w „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”, „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, „Młody Indiana Jones: Tajemnica bluesa” oraz „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”.
Kolejne filmy z udziałem Harrisona Forda to takie przeboje jak między innymi „Komandosi z Nawarony”, „Frisco Kid” czy oczywiście „Łowca androidów”. Aktor wykazał się również zdolnościami w dramatach „Świadek”, „Wybrzeże Moskitów”, „Frantic”. W latach 90. pojawiał się w filmach zarówno sensacyjnych („Czas patriotów”, „Air Force One”), romantycznych („Sabrina”) oraz dramatach („Uznany za niewinnego”, „Gdzie leży prawda”). Aktor z takim dorobkiem musi mieć jednak kilka mniej udanych produkcji na swoim koncie i takimi okazały się „Sześć dni, siedem nocy”, „Zagubione serca”, „Firewall”. Filmy te okazały się zarówno zawodem finanswowym jak i pod względem recenzji. W 2004 roku odrzucił propozycję udziału w „Syrianie”, bo jak twierdził nie był przekonany do tematu filmu. Potem żałował tej decyzji zwłaszcza, że George Clooney , który zagrał w „Syrianie” otrzymał Oscara i Złotego Globa.
W 2011 roku zagrał za to obok Daniela Craiga i Olivii Wilde w „Kowbojach i obcych”. Ford zagrał tam pułkownika Woodrowa Dolarhyde’a, który żądził żelazną ręką w miasteczku Absolution. Harrison i producent filmu Steven Spielberg nie chcieli by bohater grany przez Forda nosił kowbojski kapelusz, bo mógłby tym za bardzo przypominać Indianę Jonesa. Podczas promocji filmu aktor po raz pierwszy pojawił się na Comic Con w San Diego. Został wprowadzony na scenę przez dwóch ochroniarzy, co miało na celu wywołanie wrażenia, że aktor został zaciągnięty na Comic Con wbrew swojej woli i miało związek z prezentowanymi fragmentami filmu. Harrison otrzymał owację na stojąco i był bardzo zaskoczony tak ciepłym przyjęciem. W tym roku studio Disney potwierdziło, że Harrison Ford pojawi się ponownie w roli Hana Solo w nowej odsłonie „Gwiezdnych wojen”, których premiera zaplanowana jest na 2015 rok.